Vlakem do Škodovky či historickým autobusem po stopách těžby uhlí a železa. Těšit se na to můžeme celé léto

Po loňském premiérovém ročníku se také letos mohou obdivovatelé technických památek těšit na bohatý program festivalu Industry Open. Na rozdíl od loňského roku, kdy byly všechny akce koncentrované na jeden víkend, se bude letos festival odehrávat v průběhu celého léta. Novinkou budou zážitkové jízdy vlakem do Škodovky či výlety historickým autobusem po stopách těžby uhlí nebo železa. Program plný komentovaných prohlídek, zážitkových jízd, tematických výletů a dalších akcí startuje už tento víkend. Vstupenky jsou již v prodeji.

„V loňském roce se prvního ročníku festivalu Industry Open díky pestrému programu, jehož součástí byly oslavy 120 let veřejné dopravy v Plzni a Den otevřených dveří Škoda Transporation, zúčastnilo kolem 30 000 návštěvníků. Vzhledem k situaci jsme se letos rozhodli nepořádat velké hromadné akce, ale naopak více menších a rozprostřít je do celého léta. Návštěvníci festivalu si tak mohou dopřát více zážitků a poznat průmyslovou historii našeho regionu ještě lépe,“ vysvětluje první náměstek primátora Roman Zarzycký.

Každý víkend od poloviny června až do konce prázdnin mohou návštěvníci festivalu vybírat z celé řady komentovaných prohlídek a dalších zážitků.  Již tento víkend v sobotu se zájemci mohou vydat na komentovanou architektonickou procházku Doudlevcemi, která se zaměří na průmyslovou minulost této čtvrti. V sobotu a v neděli se milovníkům techniky otevře dronové centrum SIT Port Plzeň v Cukrovarské ulici. K vidění zde budou jak exhibiční závody dronů, tak celá řada zajímavých technologií včetně 3D tiskáren.

„Novinkou a troufám si tvrdit, že i hlavním tahákem letošního ročníku festivalu budou komentované projížďky vlakem do veřejnosti nepřístupného areálu Škodovky. Po loňských úspěšných vyjížďkách historickým autobusem po stopách kaolinu na severní Plzeňsko jsou připraveny dvě novinkové trasy. Po stopách železa do malebné krajiny kolem Chrástu a Klabavy a po stopách těžby uhlí na západ od Plzně. Pro velký zájem zopakujeme také komentované projížďky vlakem do depa kolejových vozidel Českých drah,“ říká Alena Fialová z organizace Plzeň – TURISMUS, která má produkci festivalu na starost.

K festivalu se každoročně připojuje také Plzeňský Prazdroj, který pro letošní ročník opět připravil komentované prohlídky areálu, které vedou mimo běžné návštěvnické trasy. „Prohlídky, které pro festival Industry Open připravujeme, se zaměřují na poznání výrobního areálu našich pivovarů v Plzni. Vedle komentované projížďky autobusem výrobním areálem, letos návštěvníkům mimořádně ukážeme i naši sladovnu. Jedná se o unikátní záležitost, návštěvníci se seznámí s procesem výroby sladu a budou moci nahlédnout i přímo na sladinové skříně, kde probíhá klíčení ječmene. Věříme, že návštěva sladovny přiláká řadu návštěvníků nejen z Plzně a užijí si speciální festivalové prohlídky,“ doplňuje Pavla Mášková z Plzeňského Prazdroje.

K programu se připojí další významní partneři, jako například BOHEMIA SEKT či Plzeňské městské dopravní podniky.  Před zahájením rekonstrukce se návštěvníci budou moci naposledy podívat do vozovny tramvají na Slovanech. Na tuto prohlídku se svezou historickým vozem PMDP, součástí akce bude i prohlídka depa na Karlově. Konkrétní termín bude znám do konce června. Zájemci se během léta mohou vydat také do Loosových interiérů, Muzea rodiny Škodů či Muzea dvoutaktů v Lobzích.

Díky spolupráci s Plzeňským krajem se do festivalu zapojí několik míst v regionu.  Nechybí mezi nimi například Sklárna v Anníně, která láká na komentované prohlídky. Do Amálina údolí na Zlatém potoce se můžete vypravit na workshop rýžování zlata. Slavnostní znovuotevření vodního hamru v Dobřívě je plánované na 5. září.

Zdroj: Plzeň – TURISMUS

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *