Vítězové Prázdninové štafety se stanou patrony samiček jaků v plzeňské zoo

Absolutními vítězi Prázdninové štafety 2022 – letního putování po Plzeňském kraji – jsou Klaudie Horáková, Herbert Horák a Martin Hodina, kteří shodně navštívili nejvyšší počet soutěžních míst. Tito tři výherci se stanou patrony nezvykle vybarvených jaků domácích v plzeňské zoo a budou jim moci vybrat jména. Stane se tak na malé slavnosti v zoo v pondělí 7. listopadu.

Tradiční soutěž lákající na zajímavá místa Plzeňského kraje – Prázdninová štafeta – se loni dostala do dospělosti, a tak připravila na letošek mnohem víc „dospěláckých“ turistických cílů. Soutěžit mohli opět děti a mladí do 18 let, ale – stejně jako v předchozích letech – to byla hra spíše pro celé rodiny.

Soutěž už tradičně nabízí padesát turistických cílů. Nově bylo mezi nimi víc nových nebo a turisty málo navštěvovaných naučných stezek, rozhleden a zajímavých přírodních útvarů. Spousta rodin musí teď šetřit ještě více, než jindy, proto zařadili pořadatelé i letos do soutěže přes polovinu míst bez vstupného. Dokonce zase víc než v loňském létě. A abychom alespoň některé prozradili, zmíníme třeba Naučnou stezku a historický most v Bělé nad Radbuzou, Poutní místo Vavřineček, Šumavský orloj v Hojsově Stráži, Vyhlídka Kozí Bouda u Zábělé, Naučná stezka Historie sklářství ve Staré Knížecí Huti…

Naopak turistickými stálicemi je hrad Radyně a vyhlídkové místo nad obcí Újezd na Domažlicku s velkou sochou chodského psa, kam každý rok vedou kroky víc než poloviny soutěžících.

Pro velký zájem byla znovu mezi cíli loni otevřená naučná stezka Jordán v dříve vojenské části Brd. A o informace o vojenské činnosti tu není nouze, neboť naučná stezka obkružuje kdysi cílovou plochou stejného jména. Jordán je zároveň „ochutnávkou“ Středočeského kraje v Prázdninové štafetě.

Prázdninová štafeta zařadí do svých výletních cílů také pět „ochutnávek“ z regionů sousedících s naším krajem. Jihočeské místo – zámek Kratochvíle – vybrali pracovníci Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Karlovarsko zastupuje pro velký úspěch už podruhé Botanická zahrada v Bečově nad Teplou, Ústecký kraj hodně netradiční zřícenina hradu Petršpurk s dračí slují mezi Petrohradem a Stebnem. V Bavorsku je už tradičním cílem Historický park v Bärnau. A Středočeský kraj už podruhé nabídne naučnou stezka obkružující kdysi cílovou plochu stejného jména v bývalém vojenském pásmu Brdy.

Pořadateli soutěže jsou spolek Dobroslav, IRIS a Zoo Plzeň. Partnery jsou mimo jiné Správa informačních technologií města Plzně, Plzeňský kraj, Město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně a EURONOVA. Podruhé v historii Prázdninové štafety je partnerem také Národní památkový ústav.

Záštitu nad letošní Prázdninovou štafetou převzali radní Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libor Picka a náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková.

Jak domácí v Plzeňské zoo

Roční samička jaka v bílé barvě mají v zoo od jara. Nejedná se však o albína. Zvíře má tmavou barvu očí i kopyt. Bílá samice jaka se v Plzni ihned k černobílé, kterou tam již měli. Společně jsou vypouštěny do výběhu v odpoledních hodinách. Výběh mají k dispozici až do rána, kdy se vystřídají s velbloudy. Bílý jak na zeleném travnatém výběhu je velmi atraktivní. Společně s druhou samicí vypásají břehy a další místa výběhu, kam velbloudi obvykle nechodí.

Foto: Zoo Plzeň

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *