Vítězky Adventního putování Plzeňskem si pro ocenění přišly na radnici

Radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková předala ceny vítězům Adventního putování Plzeňskem. Turistickou soutěž již podruhé pořádal spolek Dobroslav.

„Absolutní vítězky byly dvě, v seniorské kategorii vyhrála Hana Slováčková, v dětské Jasmin Snovická. Obdivuji je, že se do cestování pustily. A protože v této soutěži nejde jen o zdolávání kilometrů, ale také o získání vědomostí z historie našeho regionu, těším se, co se od nich dozvím za zajímavosti,“ řekla na úvod setkání radní Eliška Bartáková.

„Adventní putování Plzeňskem je turistickou hrou, která propojuje moderní technologie a pohyb venku. Účastníci měli od 9. prosince 2022 až do 6. ledna 2023 za úkol nasbírat pět razítek na soutěžních místech v Plzni a okolí. Všechny cíle měly spojitost s adventem, Vánoci či s církevní tematikou. Hra tak zábavnou formou propagovala Plzeň a Plzeňsko jako město a oblast s řadou zajímavých lokalit, které stojí za to navštívit v předvánočním a vánočním čase,“ uvedl předseda spolku Dobroslav Alois Žižka.

Během setkání si jeho účastníci povídali o tom, proč je andělíček Vošahlík na mříži katedrály sv. Bartoloměje zrovna jedenáctý v řadě. Podle pověsti je to prý proto, že když se na počátku 18. století v katedrále ženil mistr popravčí, nemohl jako nečistá osoba vstoupit do chrámu. Kat se tedy během obřadu modlil u vnějšího oltáře katedrály a když vstával, přidržel se rukou andělíčka na mříži. Byl to zrovna ten jedenáctý. Všimly si toho dvě ženy a brzy se po Plzni roznesla zpráva, že právě tento andělíček má kouzelnou moc. Řeč přišla i na to, co jedla o Vánocích královská družina na hradě Radyni – pochutnávala si na pečených kuřatech.

„Miluji Plzeň. Nenarodila jsem se v ní, ale žiju tady už 42 let. Je to krásné město se zajímavou a bohatou kulturní nabídkou. Plzeň mě stále uchvacuje,“ svěřila se Hana Slováčková.

Zdroj: www.plzen.eu

Na prvním snímku je radní města Plzně Eliška Bartáková (vpravo) s Hanou Slováčkovou, na druhém je Eliška Bartáková s Jasmin Snovickou a na třetím obě vítězky s radní Eliškou Bartákovou a předsedou spolku Dobroslav Aloisem Žižkou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *