Velký třesk ekonoma Sedláčka odstartoval Plzeňský literární festival

Známý ekonom Tomáš Sedláček zahájil v pátek 17. září před lavicemi plnými posluchačů v zahradě Freundovy vily letošní Plzeňský literární festival. Sedláčkovo fascinující propojování souvislostí mezi zdánlivě odtažitým světem ekonomie s uměním, starověkými mýty, náboženstvím, literaturou či fyzikou vytváří permanentně pěnící posluchačsky velmi atraktivní koktejl. Účastníci se navíc mohou do Sedláčkova přemýšlení v přímém přenosu aktivně zapojovat nebo se společně nad tématy zamyslet i po závěrečné autogramiádě. Tomáši Sedláčkovi zdatně sekundoval plzeňský architekt a spisovatel Jiří Boudník, známý beletristickým popisem událostí při na odklízení trosek světového obchodního centra, newyorských „Dvojčat“, po teroristických útocích 11. září 2001.

Pro plzeňskou přednášku si Boudník se Sedláčkem vybrali téma, představující určitý exkurs do dějin Freundovy vily i téma historie židovského národa jako inspirace jak reagovat na osudovou životní nepřízeň i dobu hojnosti nebo o motivaci k lidské podnikavosti. Svoji přednášku nazvali Z Babylónu do Plzně aneb Podnikatelské pivo(ty) od Hilela po Meisla. Nechyběly však ani zmínky o velkém třesku nebo rozpínání vesmíru.

Pořad, který otevřel letošní ročník Plzeňského literárního festivalu, se konal ve Freundově vile, vystavěné roku 1931 na území vilové čtvrti Bezovka. Pro zubaře Jiřího Freunda ji v moderním funkcionalistickém stylu navrhl talenovaný mladý architekt Leo Meisl. Ten při zvárnění interiéru pracoval také s principy tzv. Raumplanu slavného Adofla Loose. Jde teprve o druhý známý Plzeňský dům, opatřený Raumplanem! V budoucnu by vila měla sloužit i k pořádání kulturních akci.
Plzeňský literární festival pokračuje v sobotu 25. září od 15 hodin neobvyklým představením uměleckých děl umístěných v plzeňském arboretu Sofronka. Akce nese název Nejdl, Pacík, Kovařík aneb Sofronka umělecká.

O dalších programech festivalu se dozvíte na webu plzenskyliterarnifestival.webnode.cz nebo stejnojmenné festivalové facebookové stránce.

(dr), foto Peggy Kýrová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *