Valdštejn a století páry na Kozlu. Při tom určitě nemůžete chybět!

Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie z.s., pořádá v termínu 4. a 5. července na zámku Kozel u Štáhlav akci Hrabě Valdštejn a století páry na Kozlu.

“Zveme Vás do roku 1871. Hrabě Arnošt z Valdštejna, majitel zámku Kozel nedaleko Šťáhlav, má 50.narozeniny,” uvádí pořadatelský spolek. A takové narozeniny je prý třeba řádně oslavit, a tak se uskuteční slavnost se šermíři, kejklíři, tanečnicemi a hudebníky. Své jezdecké umění převedou hosté z blízka i z daleka! Blahopřát přijdou i vojáci slavného 35.pěšího pluku z Plzně.

“Nebude chybět ani Emil Škoda se svými parními stroji, které uvidíte v činnosti! Plánována je i paroplavba lodních modelů na zámeckém rybníce. A pozor – očekává se i zatčení zlosyna Janečka, jenž sužoval celé Plzeňsko a v roce 1871 byl u Šťáhlav polapen!” – stojí v programu akce.  O tomto padouchovi se prý dokonce zmiňuje i Josef Švejk ve slavné knize Jaroslava Haška.

Hrabě Valdštejn se narodil v roce 1821, po skončení vojenské kariéry se věnoval výstavbě železnic. Založil strojírny v Plzni, které v roce 1869 prodal Emilu Škodovi. Touto slavností se Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie z.s., připojuje k projektu Národního památkového ústavu pro rok 2020 – “Valdštejnové – lvi ve službách císařů.”

Zdroj: Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie z.s.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *