V neděli vyneseme zimu z Plzně. Přijďte Moranu sprovodit ze světa

Po dvouleté přestávce navazuje Západočeské muzeum na několikaletou tradici vynášení Morany v Plzni. O páté neděli postní (zvané “smrtné”) 3. dubna bude opět vynesena z Plzně zima, personifikovanou do podoby Morany / Mořeny či Mařeny.

V minulosti bylo vynášení Morany výhradně dívčím zvykem, praktikovaným zejména v příměstských oblastech Plzeňska. Dívky nosívaly Moranu od stavení ke stavení a za tradičního popěvku “Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi” společně koledovaly. Na určeném místě Moranu sprovodily ze světa spálením, vhozením do vody či zakopáním. Zpět do vesnice pak přinášely “léto” v podobě nazdobeného a opentleného stromku.

Díky probíhající rekonstrukci Národopisného muzea Plzeňska proběhne sraz všech účastníků v 10 hodin před hlavní budovou ZČM v Kopeckého sadech.

Trasa průvodu

TAM: Západočeské muzeum v Plzni (Kopeckého sady 2) – Šafaříkovy sady – Křižíkovy sady – Mlýnskou strouhou souběžně s Pallovou ulicí – podchodem pod Tyršovou ulicí – souběžně s Tyršovou ulicí Štruncovými sady – po chodníku podél Radbuzy Štruncovými sady – soutok Mže a Radbuzy

ZPĚT: soutok Mže a Radbuzy – po chodníku podél Mže – kolem areálu fotbalového stadionu FC Viktoria Plzeň – Štruncovými sady – podchodem pod Tyršovou ulicí – Dřevěná ulice – náměstí Republiky (u “Andělíčka”)

“Budete-li si chtít přinést vlastní Moranu a vyprovodit ji z Plzně s námi, budeme rádi. Stejně tak, vlastníte-li lidový kroj z Plzně či Plzeňska a již dlouho jste neměli příležitost si ho obléci, přijďte v kroji, rádi vás uvidíme,” zvou pořadatelé.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *