V Plzeňském kraji vyhráno hnutí ANO. Vládu ale asi sestavovat nebude

Krajské volby v Plzeňském kraji vyhrálo hnutí ANO 2011 před ČSSD. Překvapením je třetí příčka pro ODS, s níž se bude muset při sestavování nové krajské vlády počítat. Až na čtvrtou pozici se dostala KSČM, která si proti minulým volbám pohoršila skoro o deset procent hlasů, a ve vedení kraje téměř jistě skončí. V Zastupitelstvu Plzeňského kraje bude 8 stran, hnutí a koalic. Nejdéle trvalo sčítání v Olšanech na Horažďovicku, na které se čekalo až do 19,28 hodin.

Hnutí ANO v Plzeňském volilo přes 34 506 lidí, což znamená zisk 21,52 procenta hlasů. ČSSD získalo téměř 27 829 nominací, což je v procentním vyjádření 17,35 % hlasů. A ODS si vybralo 23 461 lidí, tedy 14,63 procenta hlasů. Občanští demokraté v Plzeňském kraji jsou zřejmě nejúspěšnější ve srovnání s výsledky v jiných krajích.

K volbám přišlo přes 163 235 lidí, což je účast 35,74 procenta. Je to sice o dvě a půl procenta méně, než v roce 2012, ale účast byla všeobecně nižší. Rozdíl v jiných krajích je mnohem výraznější.

O místa v Zastupitelstvu Plzeňského kraje se hlásilo 17 stran, koalic a hnutí. Podle předvolebních průzkumů se do zastupitelstva mělo dostat šest uskupení, která měla důvěru více než pěti procent respondentů. Nejvíc hlasů přiřkly průzkumy hnutí ANO, hned za nimi v těsném závěsu ČSSD a třetí byli komunisté. Místa na hejtmanství by podle odhadů získaly ještě ODS, TOP 09 a Koalice pro Plzeňský kraj, která je složena z KDU-ČSL, Strany zelených a hnutí Nestraníci.

Lidé ve volbách nakonec rozhodli, že se do krajského zastupitelstva kromě hnutí ANO, ČSSD, ODS a komunistů dostanou ještě TOP 09, Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků, Koalice pro Plzeňský kraj a Koalice Svoboda a přímá demokracie a Strana práv občanů.

Volby skončily. Začíná vyjednávání o vedení hejtmanství. Hejtmanem by se měl stát lídr ANO Miloslav Zeman. Ale nakonec bude záležet, kdo se s kým domluví. V každém případě se bude muset počítat s “bohatou nevěstou” v podobě občanských demokratů.

 

Výsledky krajských voleb 7. a 8. října 2016 v Plzeňském kraji:

ANO 2011 – 21,52 %
Česká pirátská strana – 3,82 %
Česká strana sociálně demokratická – 17,35 %
Dělnická strana sociální spravedlnosti – Imigranty a islám v ČR nechceme! – 1,03 %
Koalice pro Plzeňský kraj – KDU-ČSL, Strana zelených a hnutí Nestraníci – 5,11 %
Koalice Republikánů Miroslava Sládka, Patriotů České republiky a HOZK – 0,09 %
Koalice Svoboda a přímá demokracie – T. Okamura a Strana Práv Občanů – 5,33 %
Komunistická strana Čech a Moravy – 11,58 %

Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) – 0,33 %
Národní demokracie – 0,30 %
NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI – PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI – 0,59 %
Občanská demokratická strana – 14,63 %
PRO Zdraví a Sport – 1,38 %

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *