V plzeňské zoo se narodilo mládě lva berberského. Lvíče má zahrada znovu po 42 letech!

V pondělí 12. září 2016 přišlo na svět jedno mládě u mladé samice Tamiky. Ta je jednou ze dvou sester z Hannoveru, které přicestovaly v září 2015, a 1. 7. 2016 jim byly dva roky.

Mládě – samička přišla na svět v pravé poledne. Zpočátku probíhal odchov zcela bez komplikací.  V následujících dnech jsme zjistili, že je mládě poměrně slabé. Od 7. dne proto s odchovem lvici pomáhají ošetřovatelky. Mládě je v pravidelných intervalech krmeno a následně vraceno matce, která se o něj jinak vzorně stará, což je velmi důležité.  Takovýto postup není obvyklý, zvolili jsme jej proto, aby mládě bylo co nejvíce socializováno.

Pavilon Noční svět Afriky je v současné době pro návštěvníky uzavřen, matka s malou dcerou potřebuje maximální klid na odchov. Ve chvíli, kdy to bude možné, bude mládě představeno návštěvníkům. Zatím prosíme návštěvníky o klid, toleranci a trpělivost vzhledem k okolnostem odchovu i faktu, že matka je mladá a je prvorodičkou. Jakékoliv změny a vyrušení by mohly způsobit další komplikace.

Odchovy lvíčat se na Lochotíně podařily naposledy v letech 1971 a 1974. Šlo o lvy pustinné, nepatřící ke konkrétnímu určenému poddruhu, odchovány byly samičky Luisa, Lotka a lev Sultán.Od lvic berberských Lekyshy ani Zuoinyse v letech 2002-2015 odchovy nepodařily. Lev berberský (poddruh lva z Maroka, z pohoří Atlas) přežil své vymření díky chovu marockého krále a od 70. let 20. století je chován v několika zoologických zahradách.  V ČR se daří jeho chov v olomoucké zoo, odkud pochází plzeňský chovný samec Mates.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *