Proč právě teď vyměnit starý kotel

Pracuje vám v kotelně letitý kotel? Pak byste měli vědět, že právě teď je ideální doba na jeho výměnu, a to rozhodně ne jen z toho důvodu, že se zima chýlí ke konci.

Bude to povinné?

Možná vám dokonce ani nic jiného než výměna kotle nezbyde, i když by ten váš byl funkční ještě několik let. Po řadě odkladů totiž letos v září začne platit zákon, který zakáže používání kotlů na tuhá paliva emisních tříd 1 a 2 a samozřejmě i těch, která emisní třídu stanovenou nemají, například podomácku vyrobených. Do které emisní třídy přitom spadá právě váš kotel, snadno zjistíte na výrobním štítku.

Proč byste měli chtít vyměnit váš starý kotel?

Toto nařízení však není třeba brát nijak úkorně. Zřejmě je vám jasné, že pokud se používá slovo emisní, jde zejména o čisté životní prostředí. Kotle na tuhá paliva přitom emise uvolňují do prostoru, ve kterém žijete vy, vaše děti nebo vnoučata, příbuzní a sousedé. Jejich zdraví je jistě důležité, ne? Vás to tak může stát nějakou tu tisícikorunu, ale zároveň máte legislativně zakotveno, že nikdo z vašich sousedů nesmí zbytečně znečišťovat vzduch, který dýcháte právě vy a vaši blízcí.

Peníze investované do nového vytápění se navíc mohou za pár let vrátit. Moderní vytápěcí systémy totiž přinášejí mnohem vyšší efektivitu a s ní spojené úspory. Nový kotel tak na sebe za pár let vydělá.

Moderní alternativa

Rozhodně se ale nemusíte držet pouze kotlů. Výměnu starého kotle můžete chápat i jako příležitost pustit se do změny celého vytápěcího systému. Nemusí přitom jít o nic technicky složitého a zároveň můžete svou domácnost připravit na budoucnost i snížit její ekologickou stopu. Určitě byste tak měli zvážit, zda nepořídit místo kotle tepelné čerpadlo.

Jak už název napovídá, jedná se o zařízení, která čerpají teplo. Jeden prostor je ochlazován a druhý, konkrétně interiér, získaným teplem ohříván. Podle funkčního uspořádání obou prostorů pak rozlišujeme základní typy tepelných čerpadel:

  • Tepelné čerpadlo typu země/voda – zdrojem tepla je v tomto případě půda. Médium získá teplo ve vrtu v různé hloubce v závislosti na konkrétním řešení a předá jej do vody, která následně vytápí interiér.
  • Tepelné čerpadlo typu voda/voda – i v tomto případě je nutný vrt, do něj se ovšem umísťuje poměrně velká nádrž na vodu. Ta je tím, odkud médium bere teplo a předává jej do vody ve vytápěcím systému domu či bytu.
  • Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda – nejjednodušší a nejlevnější řešení. Zdroje tepla je v tomto případě okolní vzduch. Tento zdroj je však ze všech tří nejméně stálý.

Který typ tepelného čerpadla je vhodný právě pro vás a kolik a zda s ním ušetříte, to si vždy nechte poradit od odborníka. Každý dům a každý klient je jiný. Vždy je však dobré mít na paměti, že tepelné čerpadlo je vytápění budoucnosti. Už nyní se totiž uvažuje o legislativě, která do budoucna zakáže všechna lokální topeniště, ať už spalují uhlí, dřevo nebo plyn.

Co může pomoci

Výměny kotle se rozhodně nemusíte bát. Firmy, které výměnu provádějí, disponují odborníky a profesionály, kteří vám jednak doporučí nejvhodnější řešení a také vás připraví na to, co vše vás při výměně čeká. Složitost výměny je pak odvislá od stávající situace v každé domácnosti i na zvoleném novém způsobu vytápění.

Dobrou zprávou je i fakt, že v rámci dotačního titulu Nová zelená úsporám můžete na tepelné čerpadlo získat státní příspěvek. Taková dotace na výměnu starého kotle přitom není žádná věda. Celý program byl v předchozích letech přepracován, aby nepředstavoval žádnou velkou administrativní zátěž. Dobří prodejci tepelných čerpadel vám navíc jistě poradí a velkou část vyřizování budete moci nechat na nich.

Moderní a k přírodě šetrné vytápění tepelným čerpadlem tak můžete získat skutečně snadno a levně. Přispějete tím ke zlepšení životního prostředí pro vás i pro vaše blízké a zároveň vyhovíte legislativním změnám, které brzy nastanou, i které se teprve chystají. Nečekejte na poslední chvíli a jednejte již nyní!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *