V plzeňské zoo mají premiérová mláďata mamby černé

Chovatelé v expozici Království jedu v plzeňské zoo mají další přírůstek. Koncem září se vylíhla premiérová mláďaty mamby černé. V této expozici z května 2015 se tak již rozmnožilo 6 druhů jedovatých hadů.

Dospělé mamby jsou staré 4 a 5 let a měří necelé 2 metry. K úspěšnému páření došlo 24. 2. 2017, samice posléze snesla 6 vajec. Z nich se později vylíhla 2 mláďata. Podle dostupných informací jde o prvoodchov v prostředí českých a slovenských zoo. Mláďata jsou choulostivá, a tak jsou umístěna v zákulisí expozice, návštěvníci uvidí pouze rodiče v kolekci 15 vystavených druhů jedovatých hadů pěti světadílů.

Mamby černé i zelené chovala plzeňská zoo již na přelomu 60. A 70. let v péči Zdeňka Veselého v Akva Tera.

Zdroj zoo Plzeň

 

Mamba černá (Dendroaspis polylepis) je podle wikipedie největším jedovatým hadem na území Afriky. Obvykle dorůstá délky 2,5 metru, může však dosáhnout i délky přes 4,5 metru. Zbarvení jednotlivých jedinců se liší – od žlutozelené přes olivově hnědou po bronzově šedou (nejčastěji šedou v různých odstínech) – přičemž svrchní část těla mají tmavší, spodní světlejší. Druhové jméno dostal had podle barvy sliznice uvnitř tlamy. Mamba černá je jedním z nejrychlejších hadů na světě, může vyvinout rychlost až 20 km/h.
Žije v otevřených lokalitách – savanách, polopouštích, travnatých a křovinatých oblastech. Pohybuje se spíše po zemi, na stromech méně. Když se plazí, zejména neznámým terénem, zvedá přední část těla, aby se rozhlédla. Její hlavní potravou jsou obratlovci (drobní savci, plazi, ptáci), které vyhledává čichem. Běžně se vyskytuje poblíž lidských příbytků, kde loví hlodavce živící se odpadky.
Žije na jih od Sahary, téměř po celé jižní a střední Africe kromě vysloveně pralesních oblastí střední Afriky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *