V Písku letos vysadili dvě stě stromů, za tři roky tisíc

V průběhu letošního roku vysadili zahradníci Městských služeb Písek, spolu se spolky, dobrovolníky a osvícenými firmami ve městě i v krajině přes 200 nových stromů, to je zhruba stejně jako loni. Za poslední tři roky ve městě přibylo už tisíc stromů, tento pomyslný mezník se podařilo překonat již na jaře. Písek se tak řadí mezi města s největší intenzitou výsadby v republice. „S novými výsadbami rozhodně nekončíme, naopak již nyní s městskými službami vybíráme další lokality na jaro,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Nejvíce stromů letos přibylo v horní části sídliště Logry, kde byl ve druhé etapě výsadeb uzavřen průsek v prostoru lesoparku Na Trubách, ten tak bude po letech opět propojen s lesy Píseckých hor. Na tyto výsadby dále navazuje v ulici Jaromíra Malého zcela nové uliční stromořadí ze svitelů latnatých a další rozptýlené výsadby v sídlištní zeleni složené z jeřábů, jasanů či dubů. K doplnění stromů však došlo i v centru, například na náplavce u Kamenného mostu přibyly nové lípy. Ty se objevily i v Budějovické ulici u parkoviště pod nemocnicí. Jednotlivé kusy se nově vysazovaly v podstatě po celém městě, část z nich však byla i výměnou za uhynulé jedince.

„Při výsadbách využíváme prakticky všechny dostupné prostředky, které pomohou stromům ujmout se na novém stanovišti. Do zeminy obohacené kompostem při samotné výsadbě přidáváme zásobní hnojivo a hydrogel, který při delším deficitu vody dokáže kořenový systém zásobovat vláhou. Poslední léta však zažíváme teplotně a srážkově extrémní roky, které ne všechny vysázené stromy i přes veškerou péči vždy zvládnou,“ poznamenal Tomáš Gareis z Městských služeb Písek.

Aby byla zálivka efektivnější, je kolem kmenu instalován „aquarezervoár,“ který pojme a postupně dodá stromu výrazně větší množství vody, než je tomu při klasické zálivce. Kmen stromu je také ošetřen speciálním nátěrem, který jej v létě ochrání před korní spálou a v zimě před mrazovými trhlinami. „Zahradníci se o stromy starají i po výsadbě, a to minimálně pět let, díky tomu se nám daří výrazně minimalizovat ztráty v důsledku neujmutí stromů. Péče spočívá především v pravidelné zálivce, přihnojování, doplnění mulče, výchovném řezu koruny stromu či kotvení,“ doplnil Tomáš Gareis.

zdroj: Město Písek/Petra Měšťanová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *