Tatrovky zaplní budějovické muzeum. I když jen ty na papíře…

Tatrovky máme mnozí spojené s dětstvím. Snad každé druhé pořádné auto na pískovišti byla tatra a náklaďáky, na kterých nás táhli na provaze byly také tatrovky, modré nebo oranžové. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích teď připravuje výstavu ze sbírky milevského publicisty a sběratele Martina Kupce zaměřenou na nákladní a osobní vozy značky Tatra. Na originálních plakátech a prospektech představuje vývoj propagace a reklamní grafiky této slavné automobilové značky.

Tatra se řadí mezi nejstarší automobilky světa. Reklama ji provázela po celou dobu její existence a snažila se vyzdvihnout přednosti nabízených modelů. Vedle reklamy na samotné vozy jsou do výstavy zařazeny i plakáty a prospekty na známou rallye Paříž – Dakar nebo na expedici Tatra kolem světa 1987 – 1990, ale i reklama na různé k Tatře dodávané nástavby od jiných výrobců.

Výstavu doplňuje nová kniha Martina Kupce „Tatra – osobní automobily na plakátech a v prospektech, 1945 – 1999“, kterou je možno zakoupit na recepci muzea. Publikace je určena pro příznivce osobních vozů této naší slavné automobilové značky a vznikla ve spolupráci s Tatra Trucks, a.s. a skupinou CSG.
Limuzíny značky Tatra, vyráběné mezi léty 1945 až 1999, měly zvláštní osud. Přestože se vždy jednalo o elegantní automobily s unikátní technickou koncepcí, nesly si s sebou jisté stigma. Tím bylo jejich téměř výhradní určení pro úzce vybraný okruh zejména politických prominentů té doby.

I když tyto vozy nebyly primárně prodávány na běžném trhu, byla jejich tištěná propagace ve formě prospektů i plakátů poměrně rozsáhlá. Vzniklo tak mnoho unikátních materiálů pro tuzemské odběratele i zahraniční zákazníky. A téměř všechny se poprvé podařilo soustředit právě v této knize. Novinkou v publikaci je tentokrát celkem 21 kreseb zejména vozů, od výtvarníka Jana Hlavína, které uvádějí jednotlivé kapitoly a výtvarně knihu obohacují.

Vernisáž bude mít výstava v Jihočeském muzeum 8. února a pro veřejnost pak bude otevřena od 9. února do 12. května.

Zdroj: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *