V novém vedení Plzně by mělo usednout jedenáct lidí z ANO, Pirátů, STAN a PRO PLZEŇ

Nové vedení města Plzně by po ustavujícím zasedání zastupitelstva mělo být jedenáctičlenné. ANO by v něm mělo mít pět křesel, po dvou pak Česká pirátská strana, STAN a PRO Plzeň. Deset členů bude pro svoji funkci uvolněno, jeden radní ji bude vykonávat jako neuvolněný. Dnes budoucí Radu města Plzně představil Roman Zarzycký, který by se měl stát primátorem města. Pokud jím navržená nová rada získá v příštím týdnu mandát od zastupitelů, bude mít Plzeň kromě primátora tři náměstky a sedm radních. Zastupitelstvo, na němž se bude volit nové vedení západočeské metropole, se uskuteční na radnici 18. října od 10 hodin. 

Mezi všemi čtyřmi subjekty, které tvoří budoucí koalici ve vedení města, již byla podepsána koaliční smlouva. Mezi klíčové patří podle Romana Zarzyckého (na snímku) oblast bezpečnosti, výstavba nových bytů, podpora sociálního a dostupného bydlení, podpora inovací. „Máme také shodu na tom, že necháme pro rok 2023 zastropovány ceny tepla, vodného, stočného, nájemního bydlení, odpadů,“ uvedl Roman Zarzycký. Diskutovat se v novém vedení bude například o budoucích slevách v MHD, otevřeným tématem zatím zůstává také znovunavrácení individuální automobilové dopravy na Americkou ulici, shoda naopak už panuje na nezasypání Rondelu do doby dokončení obou silničních okruhů – západního i východního.

Přestože by měla mít nová rada 11 členů oproti stávajícím 9 členům, nezatíží to podle Romana Zarzyckého rozpočet města, počet placených funkcí zůstane stejný. Sníží se totiž počet náměstků ze čtyř na tři, jeden člen rady i klíčového výboru bude neuvolněný. Klesne také počet komisí, a to z 15 na 13, stejně tak se sníží počet členů v komisích z 15 na 13. Kontrolní výbor by měla získat opozice, šéfem finančního výboru zůstane Jindřich Blažek (ANO), v čele výboru pro zadávání veřejných zakázek by měl být Petr Náhlík (STAN), a to jako neuvolněný.

V Radě města Plzně by měli zasednout:

Roman Zarzycký (ANO) – primátor, odpovědný za oblast ekonomickou
Pavel Bosák (Česká pirátská strana) – 1. náměstek primátora pro oblast technickou
Lucie Kantorová (ANO) – náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu
Aleš Tolar (STAN) – náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí
Eliška Bartáková (ANO) – radní pro oblast kultury a památkové péče
Světlana Budková (STAN) – radní pro oblast dostupného a sociálního bydlení
Vlastimil Gola (ANO) – radní pro oblast nakládání s majetkem a správu majetkových účastí města Plzně
Daniel Kůs (Česká pirátská strana) – radní pro oblast Smart city a podporu podnikání
Tomáš Morávek (PRO Plzeň) – radní pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy
Jiří Šrámek (ANO) – neuvolněný radní pro sociální záležitosti a aktivní život seniorů
Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň) – radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality

„Chceme, aby byla Plzeň moderní západoevropské město, město chytré, zelené, energeticky soběstačné a také bezpečné,“ řekl Roman Zarzycký, který zároveň poděkoval končícímu primátorovi Pavlu Šindelářovi, že bez prodlevy svolal ustavující zastupitelstvo.

Zdroj: www.ceskypohled.eu a www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *