V Mariánské Týnici začne dostavba východního ambitu podle Santiniho

Slavnostním poklepem a požehnáním tří základních kamenů mariánských kaplí východního ambitu byl zahájen projekt IROP – Dostavba východního ambitu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici.

Požehnání kamenům se uskutečnilo v kostele Zvěstování Panny Marie symbolicky před zítřejším církevním svátkem Zvěstování Panny Marie. Kamenům požehnal emeritní biskup František Radkovský. Zároveň poklepem na tyto základní odstartoval projekt, díky kterému bude vyřešeno uzavření areálu Mariánské Týnice z východní strany. Jedná se o unikátní projekt v rámci České republiky.

„Mariánská Týnice jako architektonický solitér je díky projektu Jana Blažeje Santiniho přední barokní památkou Plzeňského kraje. K celkovému dokončení rekonstrukce Mariánské Týnice, k níž zbývá v  poslední krok, a to uzavření celého areálu proponovaným východním ambitem. Naváže tak jednak na již dokončenou kapli Obětování Páně a propojí dosavadní části již ohraničeného pozemku.  Celková koncepce obnovy Santiniho projektu bude jedinečnou ukázkou celistvosti barokního areálu, jeho smysluplné a památkově hodnotné a jedinečné obnovy, která nemá v českých zemích obdobu,“ vysvětluje ředitelka muzea Irena Bukačová.

Záštitu slavnostnímu zahájení udělil náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Martin Baxa. Slavnostního aktu se za Plzeňský kraj zúčastnila kromě náměstka Martina Baxy také náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová.

V projektu IROP  – Dostavba východního ambitu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici je alokována částka 47,16 milionů korun (z toho: 85 % tvoří dotace ze strukturálního fondu ERDF ve výši 40,08 mil. Kč, 5 % dotace ze státního rozpočtu ve výši 2,36 mil. Kč a 10 % tvoří spoluúčast Plzeňského kraje ve výši 4,72 mil. Kč).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *