V jezírku ve Škodalandu už se dá zase koupat! Plži jsou pryč a kvalita vody je dobrá

Po důkladném vyčištění a zlikvidování vodních plžů je od 10. srpna oblíbené koupací jezírko ve Škodalandu opět přístupné veřejnosti a jakmile se počasí umoudří, mohou první návštěvníci přijít.

Koupaliště bylo uzavřené kvůli výskytu tzv. “cerkáriové dermatitidy“. Jedná se o svědivou vyrážku způsobenou cerkáriemi, tedy mikroskopickými larvičkami některých druhů ptačích motolic. Tyto larvičky sice naznamenají zdravotní riziko, ale pupínky jsou velmi nepříjemné.

Problém nastal tím, že jinak zcela neškodné vodní plže v jezírku, kterým se dařilo v čisté vodě, nakazily kachny, ve kterých ptačí motolice běžně žijí. V nakažených plžích dále rostly a množily se larvičky motolice. Když byly dost zralé, vylézaly z plžů už jako cerkárie a snažily se dostat opět do nějaké kachny na hladině. Některé cerkárie se zkusí uchytit i v lidské kůži. Náš imunitní systém cerkárie rychle zlikviduje, v tom problém není. Obtížná je ale pak svědivá vyrážka.
Proto bylo třeba koupací sezónu na jezírku přerušit, jezírko důkladně vyčistit a všechny vodní plže zlikvidovat. Po skončení čistících prací, které probíhaly celý červenec, byly odebrány vzorky vody a byla také zjišťována přítomnost cerkárií. Výsledky rozborů ukázaly, že voda je už opět velmi dobré kvality a cerkárie se podařilo zlikvidovat.

Hodnocení hygienickou službou zůstává nepříznivé (oranžový smajlík), ale to je proto, že hygienické předpisy neumožňují lepší hodnocení tam, kde se v daném roce, a dokonce i v roce minulém, cerkárie objevily. Voda je už ovšem zcela v pořádku.
“Přijali jsme všechna opatření, aby se cerkáriová dermatitida znovu neobjevila. Tady je ale velmi důležité, aby s námi spolupracovala koupající se veřejnost. Apelujeme na všechny návštěvníky jezírka i celého areálu Škodaland a zároveň naléhavě žádáme – NEKRMTE VODNÍ PTÁKY! Kačenky jsou sice ochočené a roztomilé, ale přenášejí nejen parazitující motolice, ale také rizikové střevní bakterie. Prostě tam, kde se chceme koupat, nemají kachny ani labutě co dělat,” uvedl Miroslav Knotek z ÚMO Plzeň 3. “Nezanechávejte, prosím, po sobě nikde ani zbytky potravin, které by do areálu mohly vodní ptáky lákat. Doufáme, že jezírko bude dobře sloužit ve druhé polovině letní sezony a že meteorologům vyjde předpověď počasí, kdy se ještě máme dočkat do konce srpna teplých a slunečných dnů,” dodal Knotek.

Zdroj: ÚMO Plzeň 3

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *