Už jen do pátku je možné posílat nominace na Cenu hejtmana Plzeňského kraje za záchranu života 2016
Už jen do tohoto pátku 10. února 2017 mohou obyvatelé Plzeňského kraje zasílat na krajský úřad své nominace do Ceny hejtmana za záchranu života za rok 2016, kterou Plzeňský kraj vyhlašuje každoročně.
Nominace na Cenu hejtmana Plzeňského kraje 2016 za záchranu života lze zasílat na vyplněném kuponu otištěném v lednovém čísle měsíčníku Plzeňský kraj nebo staženém z webu Plzeňského kraje www.plzensky-kraj.cz na adresu
Plzeňský kraj
Cena hejtmana
Škroupova 18
306 13 Plzeň
nebo emailem na
už jen do 10. února 2017. V nominaci je kromě popisu výjimečného činu třeba uvést kontakt – jméno, příjmení, adresu, telefon, popř. email na nominovaného i na navrhujícího.
Z došlých nominací budou vybráni ti, kteří na území Plzeňského kraje neváhali poskytnout první pomoc a přivolat záchranku a tím přispěli k záchraně lidského života.
Cenu hejtmana Plzeňského kraje 2016 předá hejtman Josef Bernard na krajském úřadu v březnu.
Na základě došlých nominací, které posílali obyvatelé Plzeňského kraje za rok 2015, převzali bronzovou pamětní medaili a šek v hodnotě 10 tisíc korun Zuzana Hovorková a Hedvika Maroušková z Kokašic, Blanka Nováková z Holýšova a Alois Stupka z Cheznovic.
Zuzana Hovorková, Hedvika Maroušková
Soused, pan Bujňák, opravoval v obci Kokašice svůj automobil. Ten však nebyl řádně zajištěn proti pádu, a tak na pana Bujňáka nešťastnou náhodou spadl. Hedvika Maroušková a Zuzana Hovorková ho za pomoci občanů vyprostily a obnovily jeho životní funkce. Po zavolání záchranky ho vrtulník ve vážném stavu transportoval do nemocnice.
Blanka Nováková
Když ji sousedka vloni v listopadu poprosila o pomoc s tím, že se dusí její jedenáctidenní vnouček, neváhala Blanka Nováková a promodralému novorozenci poskytla nepřímou masáž srdce, kterou jako zdravotní sestra zvládala. U chlapečka začalo modrání ustupovat a začal pravidelně dýchat. Přivolaným záchranářům už paní Blanka Nováková předávala novorozence s pravidelným dýcháním a bez viditelných obtíží.
Alois Stupka
Při úklidu poražených stromů v sadu v Těnovicích jeho spolupracovník Milan Radoň při ořezávání větví zkolaboval a padl na hromadu zpracovaných větví. Přestal dýchat a neměl srdeční tep. Po přivolání záchranky kolegou začal Alois Stupka podle telefonických pokynů zdravotnické záchranné služby s oživováním masáží srdce. Zraněný byl poté transportován vrtulníkem do nemocnice.