Ústava není toaletní papír. Proč? Proto!

Na plzeňském náměstí Republiky začala včera v 18:00 hodin,  podobně jako v řadě jiných měst, demonstrace svolaná pod názvem „Proč? Proto!“. Podle slov organizátorů bylo cílem vyjádřit nesouhlas s postupem Andreje Babiše a Miloše Zemana. Hned v úvodu zdůraznil jeden z organizátorů, že akce není předvolební podporu žádné politické strany, ani žádného prezidentského kandidáta a proto všichni řečníci budou představeni výhradně jménem. To bylo také bezezbytku dodrženo, přesto že u mikrofonu objevily i tváře známé z především komunální politiky a další zástupci politiků  napříč politických spektrem se míhali mezi asi pěti sty přihlížejícími.

Oligarchizace naší společnosti, účelové výklady ústavy, daňové úniky i ovlivňování médií to byla téma na která zabrousila většina řečníků.  Mezi účastníky demonstrace bylo k vidění několik transparentů namířených vůči AndreiBabišovi a Miloši Zemanovi. Od „Babiše do koše“, „Zemane UŽ JE ČAS ODEJÍT“ až po transparent připomínající rozvinutý toaletní papír s nápisem „Ústava není toaletní papír“. Kromě kritiky výše zmíněných politiků zaznělo také několik apelů vyzívající lidi, aby nebyli pasivní ať už ve volbách, nebo přímo v rámci činnosti politických stran, protěž právě tam se rozhoduje o lidech, kteří se ve volbách uchází o hlasy voličů. Mezi projevy zaznělo také několik protestsongů mapující některé starší i novější události na naší politické scéně.

Velké ovace vzbudila citace z inauguračního projevu Miloše Zeman, ve kterém sliboval, že bude prezidentem dolních deseti milionů. Potlesk, ale napařil ani tak prezidentu republiky, nýbrž jednomu z organizátorů a moderátorovi celé akce Elvu Frouzovi, který poukazoval na paradox, kdy oproti slibu hlava státu nepokrytě straní jednomu z nejbohatších Čechů, jak znělo z improvizovaného pódia. Srovnatelný aplaus se ozval ještě v závěru plzeňské demonstrace, když organizátoři informovali, že na pražské demonstraci „Proč? Proto!.“ se podařilo zaplnit téměř celé Václavské náměstí.

Jan Beneš

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *