Unikátní vyšetření prsu na Klinice zobrazovacích metod plzeňské fakultní nemocnice
Vyšetřováním prsu magnetickou rezonancí se Klinika zobrazovacích metod (KZM) ve FN Plzeň-Lochotín zabývá již dvacet let a nyní se zařadila mezi pracoviště světové úrovně. Jako jedni z prvních na světě používají lékaři této kliniky k vyšetření prsů na tříteslové magnetické rezonanci novou osmnáctikanálovou prsní cívku.
Přednosti osmnáctikanálové prsní cívku při vyšetření vysvětluje zástupce přednosty KZM prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.: „Cívka je konstruována jako přijímací anténa změn signálu, které dávají informace o složení vyšetřované tkáně. Nová cívka je zcela ojedinělým zařízením, které je složeno z osmnácti přijímačů s osmnácti zesilovači. Zatímco dříve se používal přístroj se silou pole 1,5 Tesla a cívkou se čtyřmi přijímacími kanály, dnes se kombinací použití magnetického pole o síle 3 Tesla a osmnáctikanálové cívky mimořádně zvýší prostorové i kontrastní rozlišení.“
Tato nová technika dovolí lépe odlišit nádorovou tkáň od nenádorových postižení, posoudit dokonce i stupeň agresivity nádorů a dále významně zlepší hodnocení mízních uzlin v podpaží. Lékaři provádí nyní i spektroskopii pro posouzení látkové výměny, difuzní vážení po hodnocení mikrostruktury nádorové tkáně nebo nový způsob dynamického zobrazení prokrvení nádoru. Tato funkční vyšetření přispívají k poznání chování nádorové tkáně a dovolují tak zvolit optimální techniku chirurgického výkonu u karcinomu prsu. Zároveň pomáhají aktivně vyhledávat vznikající rakovinu u žen s vrozenými genetickými predispozicemi ke vzniku karcinomu prsu, nositelkami tzv. BRCA genu.
„Porovnání s operačními a histologickými nálezy u žen, které již podstoupily na základě nového vyšetření operaci, ukazují, že nám nové postupy pomáhají v rozpoznání velmi malých nádorů a také k odlišení tkání, které nejsou nádorové povahy a to s výrazně vyšší přesností a úspěšností než tomu bylo na 1,5- teslové rezonanci,“ konstatuje profesor Jiří Ferda, primář KZM.
Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň na Lochotíně je jediným pracovištěm v České republice, které poskytuje všechny nejmodernější zobrazovací metody onemocnění prsu současnosti a v květnu k nim přibude i vyšetřování pomocí nového hybridního přístroje PET/MRI.
Gabriela Levorová
Na fotografii je zobrazený malý nádor levého prsu (v kroužku), tmavý odstín nádorové tkáně na barevné mapě prokazuje maligní povahu nádoru.