Unikátní vyšetření prsu na Klinice zobrazovacích metod plzeňské fakultní nemocnice

Vyšetřováním prsu magnetickou rezonancí se Klinika zobrazovacích metod (KZM) ve FN Plzeň-Lochotín zabývá již dvacet let a nyní se zařadila mezi pracoviště světové úrovně. Jako jedni z prvních na světě používají lékaři této kliniky k vyšetření prsů na tříteslové magnetické rezonanci novou osmnáctikanálovou prsní cívku.

Přednosti osmnáctikanálové prsní cívku při vyšetření vysvětluje zástupce přednosty KZM prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.: „Cívka je konstruována jako přijímací anténa změn signálu, které dávají informace o složení vyšetřované tkáně. Nová cívka je zcela ojedinělým zařízením, které je složeno z osmnácti přijímačů s osmnácti zesilovači. Zatímco dříve se používal přístroj se silou pole 1,5 Tesla a cívkou se čtyřmi přijímacími kanály, dnes se kombinací použití magnetického pole o síle 3 Tesla a osmnáctikanálové cívky mimořádně zvýší prostorové i kontrastní rozlišení.“

Tato nová technika dovolí lépe odlišit nádorovou tkáň od nenádorových postižení, posoudit dokonce i stupeň agresivity nádorů a dále významně zlepší hodnocení mízních uzlin v podpaží. Lékaři provádí nyní i spektroskopii pro posouzení látkové výměny, difuzní vážení po hodnocení mikrostruktury nádorové tkáně nebo nový způsob dynamického zobrazení prokrvení nádoru. Tato funkční vyšetření přispívají k poznání chování nádorové tkáně a dovolují tak zvolit optimální techniku chirurgického výkonu u karcinomu prsu. Zároveň pomáhají aktivně vyhledávat vznikající rakovinu u žen s vrozenými genetickými predispozicemi ke vzniku karcinomu prsu, nositelkami tzv. BRCA genu.

„Porovnání s operačními a histologickými nálezy u žen, které již podstoupily na základě nového vyšetření operaci, ukazují, že nám nové postupy pomáhají v rozpoznání velmi malých nádorů a také k odlišení tkání, které nejsou nádorové povahy a to s výrazně vyšší přesností a úspěšností než tomu bylo na 1,5- teslové rezonanci,“ konstatuje profesor Jiří Ferda, primář KZM.

Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň na Lochotíně je jediným pracovištěm v České republice, které poskytuje všechny nejmodernější zobrazovací metody onemocnění prsu současnosti a v květnu k nim přibude i vyšetřování pomocí nového hybridního přístroje PET/MRI.

 Gabriela Levorová

Na fotografii je zobrazený malý nádor levého prsu (v kroužku), tmavý odstín nádorové tkáně na barevné mapě prokazuje maligní povahu nádoru.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *