Trabanti mezi námi. Sborník pokřtí cestovatel a propagátor trabantů Dan Přibáň

Středisko západočeských spisovatelů připravilo v rámci pátého ročníku Plzeňského literárního festivalu, jehož je pořadatelem, netradiční akci TRABANTI V DEPO 2015. Tou chce připomenout konec světa rozděleného na totalitní socialistický východ a svobodný západ. U příležitosti výročí pádu Berlínské zdi 9. 11. 1989 a rovněž 55. výročí zahájení výroby trabantů T601 vydává společně s veřejností sborník prozaických a básnických textů na téma Trabant s názvem ´Trabanti mezi námi ´.

„Opuštěné východoněmecké trabanty v pražských ulicích, jak je tam nechali jejich majitelé hledající ochranu na západoněmecké ambasádě, to byl jeden ze symbolů rozpadajícího se socialistického bloku. V Praze se začaly trabanty a další východoněmecké automobily hromadit už na konci léta a vše vrcholilo právě na konci října. Dne 9. listopadu 1989 padla Berlínská zeď. Ne nadarmo se říká, že ´Trabant rozboural Berlínskou zeď´. Proto jsme si řekli, že v rámci 5.ročníku Plzeňského literárního festivalu připomeneme toto výročí neobvykle. A protože právě před 55 lety také byla zahájena výroba nejznámějšího modelu trabanta T601, obě výročí jsme spojili,“ vysvětluje členka SZS a organizátorka akce Peggy Kýrová.

Sborník slavnostně pokřtí cestovatel a propagátor trabantů Dan Přibáň. Přítomni budou autoři textů zařazených do sborníku a představitelé AMK Trabant Plzeň, který se na realizaci této akce podílí. Křest bude sám o sobě atraktivní kulturní akcí, která vznikla ve spolupráci se dvěma základními uměleckými školami v Plzni.  Součástí křtu bude výstava dětských výtvarných prací na téma ´trabant´, které jsou dílem žáků ZUŠ Jagellonská Plzeň.  A s hudebním programem vystoupí Plzeňský dětský sbor ZUŠ B. Smetany, v jehož podání poprvé zazní i píseň napsaná přímo pro tuto příležitost ´Moje láska Trabant´.

A samozřejmě se veřejnost může těšit i na samotné automobily. Členové AMK Trabant Plzeň přijedou i se svými veterány. Legendární auta budou ve vnitřních i vnějších prostorách DEPO2015.  Akce začíná ve 14 hodin, program trvá zhruba do 15 hodin. Po jeho skončení si mohou zájemci prohlédnout vystavené automobily i výstavu dětských výtvarných prací.

DALŠÍ AKCE V RÁMCI PLZEŇSKÉHO LITERÁRNÍHO FESTIVALU

Plzeňský literární festival skončí až začátkem prosince. Do té doby nabízí ještě celou řadu dalších atraktivních akcí.

Literatura s hudbou si rozumějí

Festival má na svém programu i hudebně literární pořady. Dva jsou zaměřené k výrazným osobnostem české kultury a politiky.

Myšlenky, morální zásady a politické názory našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka ožily na loňském festivalu v literárně hudebním pořadu Gabriely Špalkové TGM vzpomíná, který přivedl na jeviště přední osobnosti kulturního života Plzně – herce Pavla Pavlovského, Monika Švábovou a dirigenta prof. Ivana Paříka, mladou generaci reprezentuje operní pěvkyně Radka Sehnoutková. Pořad se setkal s velkým ohlasem, od loňské premiéry byl již s úspěchem několikrát reprízován.  V souvislosti s oslavou výročí pádu totalitního systému jej znovu zařazujeme i do letošního programu festivalu. Uvádíme jej v prostorách M klubu (Knihovna města Plzně) ve Skvrňanech v pondělí 18. 11. v 18 hodin.

S  Monikou Švábovou, Pavlem Pavlovským, s pěvci Radkou Sehnoutkovou, Daliborem Tolašem a s dirigentem prof. Ivanem Paříkem se publikum setká během festivalu i v literárně hudebním pořadu Eliška Krásnohorská a česká opera, který přiblíží verše a dílo této významné české básnířky, prozaičky, libretistky a kritičky. Zaměří se na její roli v oblasti české opery, během večera zazní i její četné verše, mimo jiné též básně, které napsala pod dojmem své cesty po Šumavě, večerem bude provázet Gabriela Špalková. Pořad se koná 2. 12. od 18 hodin v prostorách El klubu (Knihovna města Plzně) na Lochotíně.

Cena Bohumila Polana

Součástí festivalu bude i tradiční slavnostní vyhlášení výsledků Ceny Bohumila Polana 2017. Ceremoniál se uskuteční jako vždy v obřadní síni plzeňské radnice, a to 19. 11. Tradičním partnerem Ceny Bohumila Polana je ČEZ.

Přednáška

Na Šumavu se můžete vydat díky přednášce prof. Viktora Viktory, který bude hovořit o životě a díle Karla Klostermanna. Přednáška se koná 26. 11. od 17 hodin v prostorách Galerie  „13“.

Výročí

Připomeneme si významné jubileum spisovatele a hudebního skladatele Karla Pexidra, člena Střediska západočeských spisovatelů. Podvečer s Karlem Pexidrem se koná 28. listopadu v Galerii „13“ od 17 hodin.

Festivalová nabídka Knihovny města Plzně

I letos přispěla Knihovna města Plzně do festivalového programu pestrou nabídkou svých tradičních pořadů v Polanově síni.

Hostem listopadového pořadu Publicisté.cs – Aktuálně bude Karel Růžička, šéfredaktor internetového měsíčníku Alternativy zdola. Polanova síň na něj zve 12. 11.

Knihovna města Plzně připravila do foyeru Polanovy síně malé ohlédnutí za plzeňskými amatérskými divadelními soubory a jejich činností v letech normalizace Divadlo z ochoty.  Výstavu si můžete prohlédnout až do 19. listopadu. A hned následující den, 20. 11., začíná ve foyeru Polanovy síně další výstava věnovaná osobnosti Emila Škody – muže, který zásadním způsobem změnil Plzeň, když z ní udělal evropskou průmyslovou metropoli. (gal)

Na ilustrační fotografii je Dan Přibáň

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *