Tisícovka mečíků provoněla Kulturní dům v Neznašově

V pořadí už pátá mezinárodní výstava mečíků, která se po dvou letech znovu vrátila do Neznašova na Českobudějovicku, opět potvrdila, že je obrovským návštěvnickým hitem. Tisícovka exemplářů různých odrůd gladiol z USA, Kanady, České republiky, Slovenska, Litvy, Moldávie, Ruska a Holandska, doslova proměnila zdejší kulturní dům v kvetoucí zahradu.

„Předchozí ročníky měly mezi veřejností mimořádný ohlas. Počet návštěvníků se podle našich odhadů pravidelně vyrovnává počtu vystavených květin, což je něco okolo tisícovky. Přesná čísla nemáme, protože díky podpoře temelínský elektrárny je na výstavu vstupné zdarma,“ uvedl starosta Všemyslic Karel Tůma.

Dvoudenní akci uspořádala ve dnech 13. a 14. srpna Obec Všemyslice se sídlem v Neznašově na Českobudějovicku spolu se specializovanou organizací Gladiris Českého zahrádkářského svazu (ČZS).

Prezentaci květin doplnily také lilie pěstitele Pavla Nejedla z Lovčic u Chlumce nad Cidlinou, orchideje Pavla Roubína z Jílovic na Českobudějovicku a jiřiny organizátora výstavy Dušana Slošiara, Zdeňka Šourka ze Smilovic v Polabí a Miloše Krumpla z Chýnova na Táborsku.Zmiňovaná tisícovka se stala dílem náhody určitým symbolem výstavy, jejímž zakladatelem a garantem je uznávaný pěstitel gladiol a místopředseda Gladirisu Dušan Slošiar z Neznašova. Přibližně tolik odrůd mečíků přivezli k temelínské elektrárně vystavovatelé, přibližně tolik lidí navštívilo výstavu v roce 2014, 2016, 2018 i 2020 a zhruba tolik obyvatel mají Všemyslice spolu se svými místními částmi, Neznašovem, Slavěticemi, Všetečí a Bohunicemi.

V Neznašově letos prezentovalo své květiny osmnáct pěstitelů z České republiky a osm ze Slovenska. Hlavní cenu Grand Champion v kategorii „nejhezčí již běžně pěstovaný květ“ a pohár ředitele Jaderné elektrárny Temelín, si za odrůdu Růžová sonáta odvezl Milan Majtán z Žiliny, jeden z předních slovenských šlechtitelů mečíků, který se podílel na přípravě květinové výzdoby k bohoslužbě při loňské návštěvě Papeže Františka na Slovensku. Hodnocení se zúčastnil i předseda českého Gladirisu Petr Mimránek a jeho slovenský protějšek Teofil Zachar.

Zdroj: Obec Neznašov

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *