Tipy na akce a výlety na 17. listopad – videomapingy i pohledy do historie

V pátek 17. listopadu oslavíme po celé republice Den boje za svobodu a demokracii. Tento den je zároveň Mezinárodním dnem studentstva. V České republice má tento svátek ještě větší význam, neboť je také oslavou konce komunismu v Československu. Anytime přináší několik tipů, na jaké události můžete zajít či zajet.

Plzeňské REFLEXE budou patřit svobodě

Letos se lidé mohou těšit na živý diskuzní pořad s názvem Fórum Reflexe o historii tuzemské kultury ve třech etapách dějin naší republiky orámovaný významnými událostmi let 1939, 1968 a 1989. Večer s předními hudebními publicisty dokreslí ukázky z dobových vinylů.

Na programu jsou i projekce záznamů rozhovorů s pamětníky, výstava a workshop Paměti národa nebo videomappingy tvůrců generace Z. Hosty pořadu budou Radek Žitný, Petr Dorůžka, Petr Korál a Lubomír Schmidtmajer, večerem pak návštěvníky provede Pavel Anděl.

Co vše legendy hudební branže v průběhu rozhovorů prozradí, je ve hvězdách. Téměř jistě ale neopomenou Osvobozené divadlo, český underground, srovnání české a světové scény v čase (např. kontrast let 1968 v Československu a 1969 Woodstock v USA), koncert Rolling Stones v Praze v roce 1990 nebo legendární Mírový koncert z roku 1987 v lochotínském amfiteátru s Die Toten Hosen.

Na Reflexích budou představeny čtyři videomappingy, které vznikly jako pohled mladých tvůrců, kterým ještě zdaleka nebylo 30 let, tedy lidí, kteří nemají s totalitou osobní zkušenost. „Tvůrci se rekrutují ze studentů tzv. školy videomappingu, která od letošního roku funguje v rámci festivalu světla BLIK BLIK a jejímž cílem je podporovat tvorbu místních talentů. Významně je zastoupena plzeňská Sutnarka,“ uvedl ředitel DEPO2015 Jiří Suchánek.

Projekce doplní dobové záběry z Plzně z roku 1989, vzpomínky studentských vůdců z plzeňských vysokých škol a aktérů listopadového dění ze světa umění: výtvarného, hudby, divadla. „Doprovodná výstava v prostoru U Zvonu představí životní příběh těchto osobností tak, jak jej zaznamenali dokumentaristé Paměti národa, a to včetně dobových materiálů a fotografií. Uveden bude i dobový společenský a historický kontext 17. listopadu v Plzni, a to jak roku 1989, tak roku 1939,“ informoval ředitel Paměti národa Plzeňský kraj Jiří Kunc.

Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě v Praze
V pátek 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu doprovázená živě malovaným videomappingem.Již tradiční akce spolku Díky, že můžem připomene památku bojovníků za svobodu v minulém režimu i hodnoty demokracie v kontextu aktuálních společenských témat. Do oslav na ulici, v přilehlých divadlech i galeriích se zapojí řada významných osobností veřejného života, organizací a spolků. Motto letošních oslav Dne boje za svobodu a demokracii je Časy se mění, které vyzývá nejen ke vzpomínkám, ale i diskuzím o aktuálních tématech.

Sedmnáctý listopad na Národní třídě začne už v 10:00 Sametovým brunchem na ulici, ke kterému zahraje orchestr ČVUT. Výtěžek z prodeje brunche, který se koná ve spolupráci s Antonínovým pekařstvím, poputuje na pomoc matkám samoživitelkám, které podporuje organizace Fandi mámám. V 17:11 zazní Modlitba pro Martu v podání Hany Holišové, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií šéfredaktorů předních českých médií. Od 17:45 na Národní třídě zazní na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, která symbolicky uzavře den oslav.

Světlo pro Kryla, Kroměříž
Tradiční pietní vzpomínková akce spojená s 34. výročím sametové revoluce a nabytím svobody, při které se zapalují svíčky u Expozice Karla Kryla. Vstup je od 9 do 17 hodin zdarma. Večer 17. listopadu bude věnovaný oslavě výročí sametové revoluce a vzpomínce na Karla Kryla. V podání jeho příznivců tentokrát ze Slovenska na návštěvníky čeká pásmo nejen Krylových písní, ale také vlastní tvorba slovenských umělců Igora Cvacho a Ivana Cali Podolského. Karel Kryl se v Kroměříži narodil 12. dubna 1944. Psal vlastní hudbu i texty a stal se hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989. Přezdívá se mu „básník s kytarou.“ Zemřel 3. března 1994 v Mnichově. Expozice Karla Kryla sídlí v samém centru Kroměříže v přízemí domu zvaného Starý pivovar.

17. listopad v Památníku Vojna na Příbramsku
U příležitosti státního svátku – Dne boje za svobodu a demokracii bude tradičně otevřen i Památník Vojna. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Připraven je také tematický doprovodný program. Tématu 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku se věnuje inovovaná výstava, kterou mohou návštěvníci Památníku Vojna v Lešeticích zhlédnout. Její první část nabízí pohled do méně známé kapitoly našich moderních dějin a přiblíží likvidaci Vysoké školy báňské 17. listopadu 1939 nacistickými okupanty a odvlečení 16 jejích studentů do KT Sachsenhausen. Druhá část výstavy pojednává o událostech po 17. 11. 1989 v Příbrami. Komponovaný program zahájí ve 14:00 pietní akt,večer naváže Festival Divadla Dagmar, které bude mít na programu mimo jiné scénické čtení z knihy Chlapec a delfín od D. R. Shermana.

Výlet si můžete užít i v případě, že nemáte vlastní auto. Lze zvolit příjemnou variantu v podobě zapůjčení sdíleného moderního vozu, například od služby Anytime. Zde si v aplikaci stažené do mobilního telefonu můžete vybrat nejbližší zaparkovaný vůz, vybrat hodinový, denní či víkendový tarif, a vyrazit na výlet téměř okamžitě. Více informací na www.anytimecar.cz.

Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *