Techmanii loni navštívilo přes 200 tisíc lidí

Více než dvě stě tisíc lidí si v roce 2014 vybralo z nabídky expozic, programů a akcí Techmania Science Center v Plzni. Celkem tu přivítali 200 335 návštěvníků. Od ledna do konce března fungovalo jen 3D Planetárium a expozice Vesmír, 28. března se po rekonstrukci otevřela i rozšířená expoziční hala science centra, do níž během roku postupně přibývaly nové expozice.

„Cíl splněn. Tak by se dala charakterizovat návštěvnost, kterou jsme si stanovili pro uplynulý rok. V 3x větší Techmanii nás navštívilo více než 100 tisíc návštěvníků z řad rodičů a dětí a 30 tisíc ze školních skupin,“ shrnuje uplynulý rok ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák.

„Největší zájem byl o naše expozice, ty byly cílem více než poloviny návštěvníků. Další více než třetina si vybrala z nabídky filmů v planetáriu,“ dodává Alena Roková, koordinátorka marketingových aktivit  Techmanie.  Zájem  byl  ale  i  o  programy  v  laboratořích  a  dílnách,  speciální  projekce  na interaktivním  globu  Science  On  a  Sphere,  přednášky  a  další  akce.    „Techmania science center od března nabídla mnoho novinek, které nikdy předtím neměla. Hitem byly určitě forenzní laboratoře, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet práci vyšetřovatelů. V planetáriu byl největší zájem o 3D film
Astronaut, který vidělo přes 30 tisíc návštěvníků. Od září Planetárium navýšílo nabídku 3D filmů o Jsme Vetřelci a Hluboký vesmír, který vidělo celkem přes 6000 lidí,“ upřesňuje Alena Roková.

Nový  rok  v  Techmanii  zahájí  slavnostní  vernisáž  expozice  Filmohraní.  V  ní  se  návštěvníci mohou stát filmovou hvězdou a mohou si natočit svůj vlastní akční film.  Vernisáž se uskuteční v pondělí 12. ledna dopoledne. Další měsíce pak přinesou tradiční Jaderné dny, RTI nebo Noc vědců, jejímž je Techmania  národním  koordinátorem.  „Loňský desátý ročník přilákal třicet čtyři a půl tisíce lidí. Letošním tématem bude světlo a my věříme, že opět padne návštěvnický rekord,“ říká  Hana Královcová, která má organizaci Noci vědců na starosti.

Techmania  chce  rovněž  nadále  rozšiřovat  nabídku  astronomických pozorování.  K  dispozici jsou  zde  špičkové  dalekohledy,  díky  nimž  se  zdejším    astronomům  v  září  podařilo  vyfotografovat skvrnu na Slunci, která byla větší než Jupiter.

V  letošním  školním  roce  přišla  Techmania  s  nabídkou  uceleného  tématu  určeného  nejen veřejnosti,  ale  strukturovaně  i  jednotlivým  stupňům  škol  a  v  této  praxi  bude  pokračovat  i  nadále. Letošní téma vesmír vystřídá od září výživa. V létě se také návštěvníci mohou těšit na nové programy v  laboratořích.  Mezi  nimi  nebude  chybět  ani  tolik  oblíbená  Kriminálka  TSC.  Tentokrát  se  do vyšetřování zločinu pustí laboratoř fyzikální.

Markéta Čekanová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *