Svátek filmu Finále Plzeň začíná už za tři dny!

Filmový festival Finále Plzeň začíná už za tři dny. Na festivalu ohodnotí české a slovenské filmy odborníci z celého světa. Ceny Zlatý ledňáček budou letos udílet Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi nebo Mohammadreza Farzad, uznávaný režisér nové generace íránské kinematografie a další filmoví profesionálové.

Filmový festival Finále Plzeň přináší soutěžní přehlídku českých a slovenských filmů, které každoročně hodnotí odborníci z celého světa. Na letošním 29. ročníku festivalu zasedne v čele poroty nositel čtyř ocenění Emmy americký producent a scénárista Mike Reiss. Tři specializované poroty budou ve čtyřech soutěžních sekcích hodnotit celkem 27 celovečerních filmů, dokumentů a již třetím rokem i televizní projekty z české a slovenské produkce za rok 2015. Dalšími výjimečnými členy poroty jsou například umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu Bill Guentzler, úspěšný íránský dokumentarista Mohammadreza Farzad či Jeffrey Bowers, který se jako manažer Curation Vimeo zabývá hledáním talentů a zajímavého audiovizuálního obsahu na internetu. Vítězové v jednotlivých kategoriích budou oceněni trofejí Zlatý ledňáček.

 

Filmy na festivalu Finále Plzeň hodnotí mezinárodní porota, která nabízí zcela výjimečný pohled na současnou českou a slovenskou filmovou tvorbu. „Je naprosto zásadní, že na Finále Plzeň hodnotí soutěžní filmy mezinárodní porota. Nezaujaté hodnocení české a slovenské kinematografie poskytuje nadnárodní přesah, který je přínosný pro soutěžící tvůrce ale i celkově pro českou a slovenskou filmovou produkci a stává se tak významným měřítkem domácí tvorby,“ zdůraznila Eva Veruňková Košařová, ředitelka festivalu Finále Plzeň.

 

Na letošní ročník festivalu Finále Plzeň se přihlásilo celkem 72 celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentárních snímků a televizních a internetových děl. Výběrová komise nominovala 27 nejlepších, které se na festivalu budou ucházet o ceny ve čtyřech soutěžních kategoriích, jsou jimi: Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší televizní projekt v kategorii cyklická tvorba, Nejlepší televizní projekt v kategorii necyklická tvorba a Nejlepší dokumentární film.

 

Tři nezávislé poroty zaměřené dle soutěžních kategorií na celovečerní hrané a animované filmy, dokumentární filmy a televizní projekty budou zastoupeny významnými odborníky napříč filmovými a uměleckými profesemi. „Zlatý ledňáček uzavírá sezónu udělování filmových cen českým filmům a může být pro filmaře i veřejnost potvrzením či vyvrácením těchto ocenění právě z hlediska mezinárodní poroty. Dalším důležitým bodem festivalu je také hodnocení televizní a internetové tvorby, která je ve své rozmanitosti a šíři naprosto zásadní a to nejen pro mladé publikum,“ uvedl programový ředitel festivalu Peter Badač.

 

V čele pětičlenné poroty pro celovečerní hrané a animované filmy předsedá Američan Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi či filmu Doba ledová. Pozvání do poroty dále přijala polská festivalová dramaturgyně Mariola Wiktor, která se specializuje na výběr evropských debutů. Jako další ohodnotí české a slovenské filmy kolumbijský sales agent Juan Torres a Američan Bill Guentzler, umělecký ředitel Mezinárodního Filmového Festivalu v Clevelandu, jediného amerického festivalu se soutěží středoevropských a východoevropských filmům. Pátým porotcem bude kulturní a filmový redaktor časopisu Elle Martin Hradecký.

 

V tříčlenné porotě, která bude rozhodovat o vítězích dokumentárních filmů, se představí tvůrci jako jsou íránský dokumentární režisér Mohammadreza Farzad, jehož první film Do vzduchu slavil úspěšné uvedení na třiceti světových filmových festivalech. Dále talentovaná rumunská režisérka Teodoru Mihai, která vyhrála v roce 2014 se svým prvním celovečerním dokumentem Čekání na srpen Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Trojici porotců uzavře česká producentka, režisérka, scénáristka a znalkyně dokumentárních formátů Kamila Zlatušková.

 

Jako největší odborník na TV a internetovou tvorbu se v poslední specializovaná porotě zaměřené na televizní projekty objeví Jeffrey Bowers, který programoval uznávané filmové festivaly jako Tribeca Film Festival, Hamptons International Film a festival Rooftop Films. V současné době pracuje jako manažer Curation Vimeo v oddělení zaměřeném na hledání kreativního audiovizuálního obsahu na internetu. Jako další porotce se představí italský hudební i filmový skladatel a herec Alessandro De Rosa, který v současnosti připravuje knihu o oscarovém filmovém skladateli Enniovi Morriconem.

 

Prestižní festivalový ZOOM představí v nesoutěžní sekci vítězné filmy z partnerských filmových festivalů ze střední Evropy, jako jsou Pula Film Festival v Chorvatsku, Diagonále v Rakousku, Festival slovinského filmu v Portoroži ve Slovinsku a také filmy z Maďarského filmového týdne. Výherce ocenění Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní hraný či animovaný film bude následně uveden na těchto spřátelených festivalech a filmových přehlídkách.

 

Finále Plzeň nabízí nové zkušenosti mladým lidem, a proto posuzuje filmy také nezávislá studentská porota. I ta bude hodnotit filmy vybrané do soutěže celovečerních, dokumentárních a televizních filmů a těm nejlepším filmům udělí nestatutární ceny.

 

NOMINACE OCENĚNÍ ZLATÝ LEDŇÁČEK 2015:

Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film:

David – Jan Těšitel

Domácí péče – Slávek Horák

Eva Nová – Marko Škop

Ganster Ka: Afričan − Jan Pachl

Kobry a užovky – Jan Prušinovský

Koza – Ivan Ostrochovský

Malý pán – Radek Beran

Nenasytná Tiffany – Andy Fehu

Padesátka – Vojtěch Kotek

Rodinný film – Olmo Omerzu

Sedmero krkavců – Alice Nellis

Wilsonov – Tomáš Mašín

Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka

 

Nejlepší televizní projekt v kategorii „cyklická tvorba“

Jan Hus – 3. díl – Jiří Svoboda

Labyrint – 3. díl – Jiří Strach

Doktor Martin – 9. díl Pokrevní vztahy – Petr Zahrádka

Mamon – 5. díl – Vladimír Michálek

Policie Modrava – 2. díl Ranč – Jaroslav Soukup

Atentát – 5. díl Fotbalista – Jiří Chlumský, Petr Nikolaev

Autobazar Monte Karlo – 7. díl Číňan – Jan Prušinovský

Kancelář Blaník – 3. série, 7. díl Růžička a syn – Marek Najbrt, Bohdan Sláma

 

Nejlepší televizní projekt v kategorii „necyklická tvorba“

Korunní princ – Karel Janák

Svatojánský věneček – Jiří Strach

True Štúr – Michal Baláž, Noro Držiak

Johančino tajemství – Juraj Nvota

 

Nejlepší dokumentární film

Amerika – Jan Foukal

Čakáreň – Paľo Korec

Český žurnál – Blízký a daleký východ Filip Remunda

Český žurnál – Matrix AB Vít Klusák

Koudelka fotografuje Svatou zemi – Gilad Baram

Nebezpečný svět Rajka Dolečka – Kristýna Bartošová

Mallory – Helena Třeštíková

Očima fotografky – Matej Mináč

Pára nad řekou – Filip Remunda, Robert Kirchhoff

Takovej barevnej vocas letící komety – Václav Kučera

V paprscích slunce – Vitalij Manskij

Zpověď zapomenutého – Petr Václav

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *