Šumavský Špičák je připraven na lyžaře. Má vlastní bezplatné parkoviště a nové dětské hřiště

Otevření nového parkoviště pro 230 aut hned u sjezdovek a prodejní místo skipasů přímo na parkovišti znamená nejmarkantnější vylepšení podmínek pro návštěvníky největšího šumavského střediska Ski&Bike Špičák pro letošní zimní sezonu. Investice za 18 milionů korun (bez DPH, z toho 5 milionů Kč tvořila podpora Plzeňského kraje) je zatím nejvýznamnějším krokem postupné modernizace areálu za poslední roky. Za parkování navíc lidé nic platit nebudou. Celkem tak od letoška budou mít lyžaři na Špičáku k dispozici cca 350 parkovacích míst ve vzdálenosti maximálně 200 metrů od nástupu na lanovku. Stejně blízko tady staví též vlak na trase Praha- Plzeň–Špičák/zpět.

„Změní se tak úplně logistika pohybu i pobytu lyžařů u nás na Špičáku. Pro jejich pohodlí jsme udělali maximum a nyní vlastně už nemusí udělat ani krok navíc. Hned u auta vklouznou do bot a lyží, dojedou ke kasám a k nástupu na sedačkovou lanovku. Zpět na parkoviště je dopraví vlek,“ přiblížil hlavní výhody parkování na novém místě provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Hned vedle navíc vznikla i nová 200 metrová sjezdovka (30 metrů široká) vhodná pro děti a začátečníky. Mapka umístění parkoviště, kas a lanovky umístěna níže.      

Mimo to, že se Ski&Bike Špičák díky novému parkování ve všech parametrech vyrovnává dalším TOP českým střediskům (pozn. např. i bonusem parkování zdarma, původní parkoviště poblíž lanovky bylo soukromé a tím pádem i placené), velkým plusem je též vyšší bezpečnost. Většina aut už se totiž při příjezdu/odjezdu nebude vydávat klikatými úzkými uličkami, kudy zároveň procházeli i pěší, směrem k někdejšímu placenému parkovišti. Předpokladem je, že tudy pojedou už jen ti, co např. při vrcholech sezony neseženou místo na bezplatném stání nebo rezidenti ubytovaní v hotelech a horských chatách poblíž lanovky.

 

„Také všechny autobusy, které přepravují děti do kurzů naší lyžařské školy, zastaví na místě nového parkoviště. Děti se tak ve větším klidu a bezpečněji dostanou rovnou na sjezdovku a zpět,“ doplnil Kasík. K dispozici samozřejmě také i nadále je bezplatné stání na parkovišti Kaskády, případně soukromé/placené Vrbas. Ke všem parkovištím navede návštěvníky nový elektronický informační systém.

 

Další novinky– dětské hřiště pro nejmenší, biski pro hendikepované 

 

Celkové investice v součtu s parkovištěm přesáhly 21 milionů Kč. “ V prostoru před chatami Hanička a Blaženka jsme ještě vybudovali nové dětské hřiště. Sloužit bude těm nejmenším lyžařům pro začátky výuky. Plochy a sjezdovky pro děti a začátečníky se tak zase rozšíří (využívat se stále dají cvičné svahy a  další hřiště  pod hotelem Sirotek). Jako každoročně jsme pak pořídili nejmodernější stroje pro servis lyží a obnovili mobilní techniku – skútry či rolby,“ upřesňuje V.Kasík. Půjčovna je letos premiérově vybavena lyžemi značky Rossignol. Hendikepovaní lyžaři si pak mohou půjčit tzv. biski (speciální zařízení pro tělesně postižené) a využít také instruktora areálu, který je proškolí a naučí na nich lyžovat.

 

Po roční odmlce se bude na Špičáku opět soutěžit „S ČT na vrchol“ (soutěž ve slalomu po veřejnost v různých věkových kategoriích, vítězové postupují do celorepublikového finále). Právě při této příležitosti se uskuteční koncert původem železnorudského zpěváka a místního patriota Marka Ztraceného, který letos vydal novou desku.

 

Investice byly v porovnání s minulými léty minimálně dvojnásobné. „Na naše poměry byly skutečně velké a mohli jsme je realizovat i díky podpoře Plzeňského kraje. Ski&Bike Špičák si za poslední léta vybudoval pozici jednoho z významných center cestovního ruchu kraje, kam jezdí na lyže (ale i do bikeparku/na rozhlednu/turistika k jezerům) i lidé z jiných oblastí ČR, sousedního Německa. Jsme oblíbení i v zemích Beneluxu. Bez koordinace s aktivitami kraje v cestovním ruchu a jeho podpory bychom tak měli situaci o dost ztíženou,“ objasnil  Vladimír Kasík.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *