Chcete svému pejskovi přilepšit? Těmto potravinám se určitě vyhněte, abyste mu neublížili

Ve většině domácností je pejsek považován za člena rodiny. Nakonec i on sám rodinu chápe jako svou smečku, se kterou to táhne v dobrém i zlém. Nezřídka se proto stává, že se k pejskovi chováme jako k dítěti, a tak mu chceme občas přilepšit nějakým nevhodným pamlskem, který mu může ublížit. Lidské jídlo totiž obsahuje látky, které člověku neškodí a mnohdy mu mohou být i prospěšné, pro pejska jsou ale nezřídka jedovaté.
Čokoláda
Podobně jako lidem i psovi chutnají sladkosti. Mnohdy si ale neuvědomujeme, že čokoláda může být pro psa smrtelným jedem. Rozhodně bychom ji pejskovi neměli dávat – ani v minimálním množství na ochutnání. Čokoládu bychom naopak měli zajistit tak, aby se k ní pes nemohl sám náhodně dostat. Už jedna 100g tabulka kvalitní čokolády může být smrtelnou dávkou pro středně velkého psa.
Hrozny a rozinky
Stejně jako čokoláda může být hroznové víno pro psa smrtelné již v malých dávkách. Pokud by pejsek opakovaně konzumoval hrozny, může to vést k fatálnímu selhání ledvin.
Česnek a cibule
Jednorázové malé množství česneku nebo cibule pejskovi ublížit nemusí. Pokud by vám v nestřežené chvíli sežral porci guláše, není důvod k obavám. Pokud byste mu ale dávali dlouhodobě cibuli (v syrovém, sušeném i vařeném stavu), můžete mu způsobit velké problémy. N-propyldisulfid obsažený v cibuli a česneku může u psa způsobit chudokrevnost a s tím spojené další potíže, například zvýšenou únavu, celkovou slabost a dýchací problémy.
Rajčata
Rajčata patří do čeledi lilkovitých, což jsou často prudce jedovaté rostliny. Nezralé rajče obsahuje tomatin, který ve velkém množství může způsobit potíže i člověku. Naštěstí s tím, jak rajčata dozrávají, obsah tomaninu se rychle snižuje. Kupodivu pro hodně psů jsou rajčata neodolatelnou pochoutkou a svým páníčkům rádi pomáhají sklízet úrodu. Zejména ta nezralá můžou psímu mazlíčkovi hodně ublížit. Klasickými příznaky otravy rajčaty jsou nadměrné slinění, zvracení, průjem nebo zácpa, dýchací problémy, letargie, srdeční arytmie, třes nebo křeče. Pokud pěstujete rajčata, zajistěte, aby k nim pes neměl přístup.
Houby
I člověk si musí vybírat jen ty houby, které pro něho nejsou jedovaté. Látky v houbách, které jsou člověku neškodné, mohou u psa vyvolat bolesti, poškodit játra, ledviny, způsobit křeče, bezvědomí a v krajním případě mohou být následky i fatální.
Syrová a vařená játra (ve velkém množství)
„Často si neuvědomíme, že i některý druh čerstvého masa může pejskovi škodit. Pokud budete opakovaně (několikrát týdně) podávat psovi játra, nadbytek vitamínu A může vést k nechutenství, hubnutí a deformaci kostí,“ uzavírá Kateřina Gottfriedová, produktová specialistka značky Prominent.
 
Čím tedy pejskovi přilepšit? Dopřejte mu kvalitní stravu a pamlsky určené přímo pro psy.
Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *