Stoletých je v Plzeňském a Karlovarském kraji nejméně z celé republiky

V Plzeňském a Karlovarském kraji žije nejméně sto a víceletých občané z celé České republiky. Na Plzeňsku se stovky dožili dva muži a osmnáct žen, na Karlovarsku čtyři muži a osm žen. V celé České republice bylo už sto let 78 mužům a 505 ženám. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí, které zveřejňuje na svém webu.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v červnu vyplatila důchod 583 klientům, kterým k 30. 6. 2016 bylo sto a více let. Nejstarší příjemkyně důchodu v červnu byla žena z Jihomoravského kraje narozená v roce 1907. Nejstarší muž, pobírající důchod, se narodil roku 1909 a žije v Libereckém kraji.

Z údajů ČSSZ o sto a víceletých starobních důchodcích dále vyplývá, že v České republice v červnu pobíralo důchod 505 žen a 78 mužů. Nejvíce sto a víceletých žen žilo v Praze (96), pak v Jihomoravském kraji (74) a v kraji Středočeském (49). Rovněž v Praze žilo nejvíce sto a víceletých mužů (15), dále v Jihomoravském kraji (12) a v kraji Zlínském (9).

Důchody stoletých občanů se zvyšují pravidelně od roku 1969. K životnímu jubileu obdrží senioři rozhodnutí o zvýšení důchodu o 2000 Kč. Částka je přiznávána k procentní výměře důchodu automaticky, aniž by o ni museli důchodci žádat. Navíc senioři dostávají osobní dopis od ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Rozhodnutí o zvýšení důchodu a blahopřejný dopis oficiálně předávají jubilantům zástupci místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *