Stezky, vyhlídka a perfektní zázemí bude kolem jezera Medard. Otevřít se má za čtyři roky 30. června

Kolem bývalého lomu Medard má být multifunkční stezka, vyhlídka, zázemí pro trávení volného času a břeh bude sloužil všem návštěvníkům. Území kolem jezera Medard v Sokolově patří od doby, kdy společnost Sokolovská uhelná nechala provést rekultivaci bývalého lomu Medard – Libík, k oblíbeným výletním cílům obyvatel Sokolova a celého regionu. Plány jsou ale ještě větší a společnost již podala žádost o podporu projektu „Udržitelná revitalizace a resocializace lokality Medard“ do výzvy určené pro strategické projekty v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Nová rekreační oblast na Sokolovsku by se měla otevřít veřejnosti 30. června 2027.

„Rekultivace je v tomto území hotová, projekt nyní zajistí, aby se tam návštěvníci cítili dobře, měli základní infrastrukturu pro jejich bezpečí a komfort. Právě to je, řekl bych, smyslem transformace, jít nad rámec zákonných povinností ve prospěch území, lidí v něm a samozřejmě udržitelnosti. A proč začínáme Medardem? Na projektu je všeobecná shoda a není zase až tak složitý. Po dohodě s vedením Karlovarského kraje na našem projektu ověříme, na co máme být připraveni
v procesu hodnocení projektů v dalších fázích. To je vzájemně výhodná spolupráce. Brzy totiž budou následovat složitější, velké projekty, a to naše i krajské, a ty už budou moci využít našich zkušeností. Žádost jsme podali v tomto týdnu, pak nás čeká proces formálního a věcného hodnocení, který bude podle předpokladů trvat 6 měsíců,“ vysvětluje Pavel Poc, člen představenstva společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP, který řídí projektový tým, jenž se zabýval přípravou projektu.

Území v okolí Medardu má potenciál pro další rozvoj týkající se volnočasového využití, jeho součástí je ale i akcent na environmentální vzdělávání. „Koncept, podle něhož byl projekt připravován, má za cíl ochránit přístupnost břehu po celé délce jezera a také to, aby následné budoucí rozvojové plány v oblasti volný přístup k jezeru nenarušily. Projekt zahrnuje kromě multifunkční stezky s tematickými zastávkami vybudování záchytných parkovišť, infocentra i muzea,“ popisuje Jiří Štěrba, koordinátor projektu.

Finalizaci projektu předcházelo jeho představení zástupcům dotčených obcí v okolí jezera, jako je město Sokolov, Habartov, městys Svatava, obce Bukovany a Citice. „Projekt zpřístupnění jezera Medard pro veřejnost vítáme a věříme, že bude přínosný i pro obyvatele Habartova. V minulých měsících jsme měli možnost se s ním seznámit, výhodou je například vybudování parkoviště poblíž Habartova, což usnadní našim lidem i návštěvníkům z okolních obcí příjezd k jezeru,“ uvádí Petr Janura, starosta Habartova.

Zdroj: Sokolovská uhelná

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *