Stejně jako Adolf Loos, i jeho výstava obletěla svět. Teď se vrací do Plzně

Výstavu Loos a Plzeň, která vznikla v roce 2020 u příležitosti 150. výročí narození významného architekta, viděli už diváci v New Yorku, Paříži, Tel Avivu či Tokiu. Nyní se pod novým názvem Z  Plzně kolem světa s Adolfem Loosem vrací do Plzně – symbolicky v roce, kdy si připomínáme 90  let od jeho úmrtí.

Návštěvníci tak mohou zhlédnout výstavu v podobě, v jaké ji viděli zahraniční diváci po celém světě, doplněnou o český překlad a aktualizovanou o úvodní text autora výstavy Petra Domanického. Plzeňskou expozici doplnily fotografie Semlerovy rezidence, kterou Západočeská galerie v Plzni od roku 2012 spravuje, a trojrozměrné exponáty. Návštěvníci se tak mohou těšit na Loosovu ikonickou thébskou trojnožku, stejně jako na drobné historické prvky pocházející ze Semlerovy rezidence. Výstava je otevřena od 3. října do 20. října v mázhausu plzeňské radnice každý den od 8  do 18 hodin.

V roce 2020, v době 150. výročí Loosova narození, oslovila Česká centra Západočeskou galerii v Plzni s nabídkou spolupráce na výstavě o Loosovi. Cílem Českých center bylo prezentovat zahraničnímu publiku další významné téma, tentokrát záměrně mimopražské. Podnětem k jeho výběru se stal projekt (výstava a kniha) Loos – Plzeň – souvislosti, který Západočeská galerie v Plzni připravila v roce 2011. Nejdůležitějšími body osnovy příběhu Loosových realizací se staly rodiny jednotlivých zadavatelů architektovy práce. Výstava vznikla v úzké spolupráci Západočeské galerie v Plzni, Českých center, města Plzně a organizace Plzeň – TURISMUS.

Od svého vzniku putovní výstava doslova obletěla svět. Poprvé byla představena v prosinci roku 2020 v galerii Bauhaus Center v Tel Avivu; od dalšího roku pak putovala přes New York, Vídeň, Paříž, Tokio, Mnichov a Centrum Bavaria Bohemia v bavorském Schönsee až do své dosud poslední destinace, jíž se v roce 2023 stal Brusel.

„Od doby vzniku putovní výstavy významně pokročily jak poznání práce Loosova okruhu v Plzni, tak snahy o její záchranu a prezentaci. Zásadní význam mělo dokončení obnovy a restaurování tzv. Semlerovy rezidence, kterou Západočeská galerie v Plzni spravuje od roku 2012 a v září 2022 ji otevřela veřejnosti. Jde o dílo ze samého závěru  Loosova života, projektované jeho žákem Heinrichem Kulkou na podkladě Loosova konceptu. Jde však o interiér naprosto zásadní – jediný příklad uplatnění Loosova Raumplanu v regionu,“ uvádí Petr Domanický, autor výstavy a kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni.

Právě dokončení obnovy Semlerovy rezidence bylo impulsem k doplnění a úpravám původní expozice. Pod novým názvem Z Plzně kolem světa s Adolfem Loosem ji Plzeňané mohou navštívit v mázhausu plzeňské radnice. „Výstava prezentuje podstatnou část expozice, která již téměř tři roky putuje po mnoha zemích světa. Původní verze textů v  angličtině je doplněna českými překlady a zároveň jsou ve výstavě umístěny trojrozměrné exponáty. Návštěvníci tak mohou obdivovat Loosovu thébskou trojnožku, stejně jako drobné historické prvky pocházející ze Semlerovy rezidence. Na výstavě lze také zhlédnout výběr z publikačních a dalších aktivit Západočeské galerie ve vztahu k tématu života a díla Adolfa Loose. Původní fotografie různých interiérů, které doplňovaly putovní výstavu, nahradily aktuální snímky fotografa Petra Poláka z obnovené Semlerovy rezidence,“ doplňuje k výstavě Petr Domanický.

Zdroj: Západočeská galerie v Plzni

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *