Statek Lüftnerka v plzeňské zoo bude o víkendu ve znamení jiřinek a hroznů

Tradiční zářijové setkání s královnami babího léta – jiřinkami – na statku Lüftnerka v plzeňské zoologické a botanické zahradě je letos představí v plné kráse barev a tvarů, v desítkách odrůd. Minulé roky nebyly pro tyto květiny příznivé. Pěstitele trápilo sucho a horko, přišly i časné ranní mrazíky. Naopak letošní léto bylo pro jejich vývin ideální.

V sobotu a neděli 10. a 11 září se tak statek Lüftnerka promění ve velkou květinovou síň a přední pěstitelé ze západních a středních Čech zde představí své výpěstky, na něž jsou letos obzvlášť pyšní.

Samozřejmě nebude chybět kolekce od nestora západočeských jiřínkářů Vlastimila Hucla z Plzně–Červeného Hrádku. Mladší generaci bude reprezentovat Petr Bohdan z Plzně–Radčic – několikanásobný vítěz návštěvnických anket. Obdivované jsou vždy jiřinky od šlechtitelů z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví a krajinářství v Průhonicích Silva Taroucy. Po několika letech se vracejí na výstavu též jiřinky ze zahrady In flore v Sedlci u      Žebráku na Hořovicku. Dále se se svými výpěstky pochlubí Marie Chvalová z Ptenína na jižním Plzeňsku  a každoroční reprezentant západočeských pěstitelů na celostátních výstavách Františka Fay ze Staňkova.

Rozsahem, prostředím a aranžováním je oblastní výstava jiřinek výjimečnou květinovou výstavou v regionu.

Souběžně s jiřinkovou přehlídkou se bude na Lüftnerce konat v rámci oslav babího léta Tradiční vinobraní na Vinicích. Jeho hlavní součástí je přehlídka hroznů z vinic pražské botanické zahrady v Tróji.

Bonusem k letošnímu 90. výročí založení plzeňské zoo bude výstavka dalších květin patřících k podzimu – a to chryzantém z plzeňského květinářství a zahradnictví Jaroslava Milta. Pěstuje je v širokém sortimentu odrůd od předních světových firem.

Výstava květin i vinobraní jsou návštěvníkům přístupné po oba dny od 10 do 18 hod.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *