Startují Irské dny na Plzeňsku

Od pátku až do konce měsíce probíhají v Plzni a na jižním Plzeňsku Irské dny, které bez jakýkolivdotací připravila skupina nadšenců pod záštitou Velvyslanectví Irské republiky v Praze. V pestrépaletě programů si najde každý, co jej zajímá – filmy, hudba, pivo, whisky nebo třeba psi či koně.

Akce začíná v pátek 13. března ve Štěnovicích, kde v Lidovém domě zahraje v podvečerních hodinách skupina CASHEL irský folklor a program je zpestřen ochutnávkou zeleného svatopatrického piva, irské kávy či whisky.

Hlavní den, 17. března, kdy je státní svátek Irska, se akce soustřeďuje na Studijní a vědeckou knihovnu Plzeňského kraje ve Smetanových sadech. Před její budovou s po třetí hodině odpolední soustředí smečka irských vlkodavů několika barevných rázů. Poprvé v Plzni bude představena tak velká chovatelská skupina tohoto největšího psího plemene, a to díky Nadačnímu fondu Irský vlkodav. Od 16 hodin začne přednáška dr. Radvana Markuse z Ústavu anglofonních literatur a kultur Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze o irském jazyku a tradiční hudbě. Poté je připravena degustace piva, whisky a kávy a následně pak bude promítnuto několik krátkých dokumentárních filmů.

O den později, ve středu, je připraveno promítání dokumentárních filmů ve Střední církevní
odborné škole ve Spáleném Poříčí.

Irské dny na Plzeňsku pak končí 28. březnem ve Spáleném Poříčí, kde se v rámci Jarních trhů představí irské národní plemeno koně, větší barevný pony – irský cob, a to pod sedlem i na ruce, tedy při předvádění a svezou se i dětí. Chov koní ze Strachovic u Čisté u Rakovníka, nedaleko Kralovic, tu předvede i malou jezdeckou show, a to od 14 hodin. Pochopitelně nebude chybět zelené pivo a osvěta správné přípravy irské kávy.

Václav Fiala

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *