Stačí tomu uvěřit! Alenka v říši divů má v sobotu v Plzni premiéru

Slavný příběh Alenka v říši divů ožije v podání činoherního souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla poprvé 22. června 2019 na Nové scéně DJKT. Rodinné představení pro malé i velké diváky v režii Natálie Deákové vychází z nejslavnějších knih anglického matematika Lewise Carrolla Alenka v říši divů a Za zrcadlem a co tam Alenka potkala. Vedle známých členů činohry DJKT se v titulní roli představí mladá studentka konzervatoře Veronika Divišová, kterou si plzeňští diváci mohou pamatovat z výrazné role v inscenaci Unaveni sluncem.

Kniha Alenka v říši divů zaznamenala hned po svém vydání (1865) ohromný úspěch a dnes je považována za literární ikonu, jež vyniká svou satirou a slovními hříčkami. S nápadem dát fantastickému dobrodružství malého děvčátka jevištní podobu přišla šéfka souboru a režisérka Natália Deáková. „Pro jeviště Nové scény jsme hledali vhodný titul, který dokáže naplnit tento, pro činohru specifický, prostor a zároveň bude mít umělecký přesah. Alenka v říši divů je má oblíbená pohádka a náš soubor nabízí ideální představitele různých prapodivných postav a zvířátek,“ přibližuje výběr titulu Natália Deáková. Nová inscenace souboru činohry vychází z obou známých knih o svéhlavé Alence, Alenka v říši divů a Za zrcadlem a co tam Alenka potkala. „Oba svazky jsou velice obsáhlé a těžko bychom všechny jednotlivé příběhy mohli zpracovat do jediného představení. Drželi jsme se konceptu, kdy Alenka během putování podivuhodnou krajinou objevuje a poznává sama sebe, a vybrali k tomu ty nejzajímavější příběhy. Věřím, že děti i dospělí půjdou touto cestou spolu s ní. I když to Carroll popíral, spousta postav vychází z reálných lidí, které autor znal, a proto příběh obsahuje mnoho vtipných momentů, které ocení i dospělí,“ odkrývá záměr činoherní inscenace Vladimír Čepek, dramaturg a autor dramatizace. Celou hru určenou pro děti od deseti let i dospělé podtrhne živá hudba skladatele Jakuba Kudláče, pozoruhodná scéna Lukáše Kuchinky a hravé kostýmy Jany Smetanové.

Děj činohry, jak sám název napovídá, otevírá příběh vnímavého děvčátka, které se nečekaně octne ve vymyšleném světě, kde se jednání postav, čas, podoba věcí prudce mění. Během své cesty za sebepoznáním potkává mimo jiné kočku Šklíbu v podání Jana Maléře, Srdcovou královnu Zuzanu Ščerbovou, Krále Michala Štěrbu či Vladimíra Pokorného a Marka Mikuláška jako upovídanou dvojici Tydlitka a Tydlitáka. Do titulní role zvídavé Alenky byla obsazena studentka konzervatoře Veronika Divišová. „Když jsme se rozhodli uvést tento titul, netušili jsme, kdo bude Alenku hrát. Později nás napadlo oslovit dívku, která s námi spolupracovala před pěti lety na inscenaci Unaveni sluncem, tehdy jí bylo 11 let. Veronika je ideální typ, vypadá velmi mladě, má za sebou určité herecké zkušenosti, a tak jsme si řekli, že na ni vsadíme. A byla to skvělá volba,“ komentuje obsazení titulní role režisérka Natália Deáková. „Knížku o Alence jsem četla a zamilovala si ji už jako malá holka a teď, s nabídkou hrát Alenku jsem se ke knížce opět vrátila. Baví mě, že v určitých momentech jsem si s Alenkou opravdu podobná. Dokonce v každé z postav příběhu vidím lidi, kteří jsou mi blízcí, a myslím, že tuto podobnost tam najdou i diváci,“ vyjadřuje se k připravované inscenaci představitelka titulní role Veronika Divišová.

Veronika Divišová se narodila se v roce 2003 v Praze a už v pěti letech vyhrála konkurz na dětskou roli v seriálu Cukrárna. Od té doby si herectví zamilovala a obětuje mu všechen volný čas. Objevila se například ve filmech Cizí příběh nebo Tady hlídám já, účinkovala i v několika pražských divadlech; v současnosti hraje v Národním divadle v inscenaci Audience u královny. Studuje herectví na pražské konzervatoři a plzeňští diváci si ji mohou pamatovat z role Nadi, dcery manželů Kotovových z inscenace Unaveni sluncem, která měla ve Velkém divadle premiéru před pěti lety.

Lewis Carroll, vlastním jménem Charles Dodgson, se narodil 27. ledna 1832 v Anglii a už od dětství byl nápadný svým matematickým nadáním, své geniality si ale nebyl vědom a naopak trpěl nízkým sebevědomím. Jeho spisovatelskou kariéru výrazně ovlivnilo přátelství s manželi Liddellovými a jejich třemi dcerami – Lorina, Edith a Alice. Dlouhou dobu se předpokládalo, že svou Alenku odvodil právě od Alice Liddellové, autor ale opakovaně popíral, že by jeho hrdinka byla založená na skutečném dítěti.

Martina Drbušková

Foto Dita Havránková a Irena Štěrbová

 

Alenka v říši divů

Lewis Carroll

Překlad                             Aloys a Hana Skoumalovi

Režie                                 Natália Deáková

Dramaturgie                    Vladimír Čepek

Scéna                                Lukáš Kuchinka

Výtvarný návrh               Kateřina Bažantová

Kostýmy                           Jana Smetanová

Pohybová spolupráce     Jarmila Hruškociová

Hudba                               Jakub Kudláč

Alenka                              Veronika Divišová

Srdcová královna            Zuzana Ščerbová

Král                                    Michal Štěrba

Králík                                 Miloslav Krejsa

Šklíba                                Jan Maléř

Vévodkyně                       Štěpánka Křesťanová

Kloboučník                       Jan Jankovský

Zajíc Březňák                  Jaroslav Matějka

Plch                                   Kamila Šmejkalová

Tydlitek                            Marek Mikulášek

Tydliták                            Vladimír Pokorný

Housenka                         Apolena Veldová

Valihrach                          Josef Nechutný

Smutná želva                  Jana Kubátová

Lokaj, Průvodčí                Petr Kotora

 

Premiéra 22. června 2019 na Nové scéně DJKT

Nejbližší reprízy 26., 27. června a 4., 5. a 25. září 2019

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *