Špuntomaty – v nemocnici, kde potřebujeme klid a ticho, jsou nezaplacení. V plzeňské Fakultní nemocnici se s nimi setkáme na 44 místech

Klid. Slovo, pod kterým si každý představuje něco jiného, ale většina bude souhlasit, že ke klidu patří i ticho. Ticho na učení, ticho na přemýšlení, ticho na práci, ticho na odpočinek.   A právě k tomu tichu napomáhají staré známé špunty do uší. Nápad přivést špuntomaty do Čech vznikl v hlavě mladé studentky Rakouské univerzity Wirtschaftsuniversität Wien, Vladislavy Adamenkové, při studiu v přeplněné knihovně: „Potřebuji klid na učení, potřebují ho tu určitě i ostatní, “přemýšlela studentka. Špunty do uší jsou běžnou součástí nabídky knihoven v západní Evropě.

Prvním místem, kde se špuntomaty „uchytily“, byla ústřední městská knihovna v Praze a Klementinum, zde znali někteří knihovníci špuntomaty již ze zahraničí. Posléze se nápad zalíbil v různých univerzitních, městských a krajských knihovnách a velkým zlomovým momentem bylo, když nápad podpořil předseda svazu knihovníků a informačních pracovníků, Mgr. Roman Giebisch Ph.D. Tomu špuntomaty vděčí za to, že partě mladých studentů z různých vysokých škol vydržela motivace tento nápad v Čechách prosadit.

 

Ani nemocniční sektor na sebe nenechal dlouho čekat, jelikož tam pacienti potřebují svůj klid snad ještě znatelněji. V současnosti je FN Plzeň první nemocnicí v západních Čechách, která vylepšuje komfort svých pacientů touto službou.

A jak to celé funguje?

Přijdete k barevnému špuntomatu, vhodíte 20korunovou minci, zatočíte kolečkem a ze zásobníku vypadne průhledná plastová kulička s krásně barevnými špunty do uší.

První kroky realizace popisuje náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Ing. Andrea Mašínová, MBA: „Studenti mne s touto  nabídkou oslovili na jaře letošního roku a přiznávám, že jsem  byla v prvním okamžiku mírně zaskočená. Ale jakmile jsem špuntovat viděla v jeho reálné podobě, byla jsem přesvědčená, že to může mnoha pacientům pomoci. Špunty jsou z příjemného materiálu a se všemi potřebnými atesty“.

V době velkých rekonstrukcí  v obou areálech nemocnice si nápad špuntomatů  získal oblibu velmi rychle nejen u pacientů, ale i u personálu celé nemocnice. Vrchní sestra interního oddělení  Mgr. Lucie Čadová dodává: „Na našem oddělení  v borské části nemocnice probíhala v posledních týdnech velká rekonstrukce stanice A, která byla spojená s nepříjemným hlukem a špunty do uší byly  pro  mnohé pacienty vysvobozením. Ač jsem ze začátku na tuto myšlenku pohlížela trochu rezervovaně, podle ohlasu pacientů musím uznat, že špuntomaty v nemocnici jsou velmi oblíbené.“

Ve Fakultní nemocnici v Plzni bylo koncem června 2015 instalováno 44 špuntomatů, 31 jich pacienti naleznou na Lochotíně a dalších 13 je v borském areálu.

Gabriela Levorová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *