Spadla klec! aneb První případ podporučíka Vitáska v plzeňském Divadle Alfa

http://www.divadloalfa.cz/media/k2/galleries/430/z-generalky-03.jpg

Loutková pocta fenoménu detektivky, který se u nás těší snad ještě větší oblibě než kdekoli jinde. Přesně taková je česká premiéra hry “Spadla klec! aneb První případ podporučíka Vitáska” v plzeňském Divadle Alfa. V režii Jakuba Vašíčka jsou slavnostní večerní premiéry v pátek 20. března v 18:00 a 19:30 hodin. Česká premiéra se uskuteční v pondělí 16. března v 9:00 hodin.

Mladí autoři Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, které diváci ALFY znají mimo jiné z velmi
úspěšných inscenací Hamleteen, Ostře sledované vlaky nebo Čert tě vem!, se tentokrát rozhodli pro poctu detektivnímu žánru.

„Já osobně jsem velkým fanouškem detektivních příběhů jak v knižní, tak ve filmové či televizní podobě. A tak je naše inscenace inspirována nejrůznějšími, detektivkářskými‘ klišé, ze kterých čerpají vlastně všechny složky inscenace, zejména však hudba Daniela Čámského a scéna Kamila Bělohlávka,“ říká jeden z autorů a zároveň i hostující režisér Jakub Vašíček.

Hlavním hrdinou jejich retro výletu do světa televizních detektivek je major Vitásek, ctihodná legenda plzeňské kriminalistiky. Ten ale nebyl vždycky váženým kriminalistou, protože i on kdysi začínal a začátky to věru nebyly jednoduché. Jako mladý podporučík si prožil křest ohněm, když musel řešit velmi zapeklitý případ. A tento případ teď znovu ožívá na improvizovaných prknech kulturní místnosti Věznice Plzeň – Bory, kde ho jako dárek oblíbené legendě ve svém volném čase a pod vedením osvíceného vychovatele secvičili sami trestanci.

„Vzhledem k tomu, že jde o detektivku, víme, že ‚nesmíme ani naznačovat‘. Prozradíme jen, že hra, jejíž děj je zasazen do Plzně 70. let minulého století, nebyla napsána ‚podle skutečné události‘, jedná se o čirou fikci, navíc díky zvolené formě divadla na divadle, tak trochu i o mystifikaci. Byť inscenace nepostrádá humor a nadsázku, můžete si první případ podporučíka Vitáska prožít jako každou jinou ‚kriminálku‘, a případně držet Vitáskovi palce. To vše za doprovodu stylové živé muziky!“ zve do Divadla ALFA jeho dramaturg Pavel Vašíček.

Scéna a loutky: Kamil Bělohlávek, kostýmy: Tereza Venclová, hudba: Daniel Čámský,

Dramaturgie: Pavel Vašíček

Hrají: Milan Hajn, Blanka Josephová-Luňáková, Petr Borovský a Robert Kroupar.

Inscenace je určena žákům 4. – 7. ročníků ZŠ a dospělým divákům.     (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *