SOUTĚŽ: Na co nás plzeňská zoo ještě nikdy nepozvala?

Za tři roky bude plzeňská zoo slavit stovku! Přesně tolik let už jí bude. A na vás je uhádnout, na co nás ještě nikdy nepozvala. Ale to až ve druhé části článku. Teď se věnujme současnosti. Mluvčímu zoo Martinu Vobrubovi jsme položili tři stručné otázky týkající se současnosti.

Jak zatím hodnotíte rok 2023, tedy přesně jeho prvních deset měsíců?

Je to 60. rok trvání zoo v Plzni na Lochotíně a 97. rok existence zoo celkem, určitě v závěrečné bilanci přinese mnoho velkých událostí. Tou zatím neviditelnou, ale velmi významnou, je získání téměř jednoho hektaru pozemků k dalšímu rozvoji západně za expozicemi zubrů a medvědů. Zatím stojí za povšimnutí například extrémně nepříznivé srpnové počasí a naopak nádherný podzim, které ovlivnily návštěvnost.

Co je letos nového u zvířat a expozic?

Jde o desítky zajímavostí, změn a novinek. Máme další čtyřčata berberských lvů a historicky první mládě pandy červené. V září jsme otevřeli zmodernizovaný venkovní výběh šimpanzů učenlivých, kde závěr roku navíc zpestří dovoz nového samce a mládě očekávané někdy v prosinci. V listopadu začala dlouho očekávaná a potřebná výstavba nového pavilonu pro africké opice guerézy angolské, který bude návštěvníkům i primátům sloužit od příštího roku. Aktualitou posledních dní je nová akvaristická expozice Rybí archa na statku Lüftnerka.

Na co byste pozval návštěvníky právě nyní?

Zoo v zimě nespí. Otevřena je každý den od 9 do 17 hodin a i v méně příznivém počasí je přístupno asi deset vytápěných pavilonů. V posledních letech máme rostoucí ohlasy od návštěvníků, kteří prvně vyzkoušeli procházku mimo hlavní sezónu, jak zajímavé bylo vidět ta zvířata, která jsou aktivní v chladnějším a klidnějším čase, jako například tygry a levharty, ale i řadu dalších. V prosinci nebude chybět série akcí a zahrada má prostě své kouzlo. Až do Mikuláše bývají venku i medvědi, hlavním favoritem je však již výše zmíněná, nyní devítičlenná rodina lvů.

-o-

A teď k otázce v titulku článku. Zamyslete se, jaké zvíře Zoo Plzeň dosud nikdy nechovala:

  1. geparda
  2. gibona
  3. guerézu
  4. gorilu    

a nejpozději do 10. ledna 2024 nám to napište na e-mailovou adresu: obchod@ceskypohled.eu. Šest z vás, kteří správně odpoví – a bude mít štěstí při losování – dostane zajímavou knížku od Zoologické a botanické zahrady města Plzně. Pro snadnější komunikaci uveďte k odpovědi své jméno a telefonní číslo.

Ilustrační fotografie Martin Vobruba a seznam.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *