Smetanovské dny zakončí ve čtvrtek koncert Severočeské filharmonie Teplice

Skvělou tečkou za třemi týdny 36. ročníku festivalu Smetanovské dny bude závěrečný koncert  24. března od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni. Vystoupí na něm Severočeská filharmonie Teplice a Český filharmonický sbor Brno pod vedením charismatického dirigenta Charlese Olivieri-Munroea. Jako sólisté se představí sopranistky Jeannette Wernecke a Marie Fajtová spolu s tenoristou Ondřejem Sochou. V průběhu večera zazní velkorysá a zřídka uváděná symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Lobgesang, op. 52.

Severočeská filharmonie Teplice je přední český orchestr, jehož zakládací listina a úřední schválení nese letopočet 1838. Šéfdirigentem byl od roku 1997 kanadský dirigent Charles Olivieri-Munroe, který s orchestrem přivítal řadu významných světových umělců, včetně monacké princezny, klavíristky Caroline Murat. Tato spolupráce vyvrcholila v roce 1999 koncertem v Monte Carlu za přítomnosti mnoha významných světových osobností společenského života. Charles Olivieri-Munroe je dnes čestným dirigentem Severočeské filharmonie Teplice a pod jeho vedením se představí i v Plzni. Spolu s nimi se o nevšední zážitek postará i Český filharmonický sbor, patří k nejužší světové špičce.  Kritika oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala. Jako sólisté se představí sopranistky Jeannette Wernecke a Marie Fajtová spolu s tenoristou Ondřejem Sochou.

 

Jeannette Wernecke je německá sopranistka, která je oceňovaná pro svůj čistý, zvonivý hlas a osobitý jevištní projev. Během pěvecké kariéry ztvárnila již mnoho velkých rolí a nejsou jí cizí ani jiné hudební žánry, především pak muzikál a jazz. Marie Fajtová je držitelkou mnoha ocenění. V roce 2004 se stala finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, kde obdržela cenu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V roce 2008 získala hlavní cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži Barbary Hendricks ve Štrasburku. V sezoně 2005/2006 byla také členkou plzeňského Divadla J. K. Tyla. Ondřej Socha je absolvent Pražské konzervatoře. Je stálým hostem Státní opery Praha a hostem operních scén v Plzni, Ústí nad Labem a Liberci a podílel se na mnoha představeních po celé Evropě.

 

Vstupenky na závěrečný koncert festivalu, stejně jako na další části programu, je možné zakoupit v kanceláři Předprodeje vstupenek vedle Informačního centra města Plzně na náměstí Republiky v Plzni, na koncertech Plzeňské filharmonie nebo přímo na internetových stránkách festivalu Smetanovské dny.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *