Slavnosti svobody začínají ve čtvrtek. Na co se můžeme těšit, jaké změny čekají dopravu v Plzni

Několik desítek akcí a událostí nabídnou Slavnosti svobody 2016, které začínají v Plzni ve čtvrtek 5. května a potrvají do neděle 8. května. I letos jsou koncipovány hlavně jako pocta americkým a belgickým veteránům druhé světové války, kteří v květnu před 71 lety přinesli Plzeňanům svobodu. Mezi hlavní události patří celodenní čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa, vzpomínkový akt u památníku G. S. Pattona, jízda veteránů Ride of Freedom, komentované ukázky americké vojenské historické techniky v DEPO2015 a další. Pořadatelé očekávají návštěvnost několika desítek tisíc lidí, oslavy si vyžádají dopravní a bezpečnostní opatření. Detailní program je na www.slavnostisvobody.cz.

„Co se týká nejvzácnějších hostů oslav, veteránů, přijede jich šest belgických a sedm amerických, přičemž dva z nich budou v Plzni na oslavách vůbec poprvé. Většina veteránů přijíždí s rodinnou, nejčastěji se svými syny a dcerami, jimž se snaží přiblížit zážitky z května 1945,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Město program pro veterány připravovalo pečlivě několik měsíců. Veteráni nejvíce stojí o akce typu prohlídky kempů nebo například o besedu s veřejností, tedy o takové, při nichž se mohou osobně potkat s lidmi. Tuto příležitost budou mít letos také při sobotní Ride of Freedom, při níž projedou Plzní na otevřených džípech.  

 

Ride of Freedom vyjede z náměstí Republiky v 15:30 hodin, pojede na Boleveckou náves. V Bolevci veteráni budou do 16:20 hodin, poté kolona přejede do areálu armádního střeleckého stadionu v Lobzích. Tam se uskuteční od 17 hodin vzpomínka na padlé. Pozdravit americké a belgické veterány mají Plzeňané také možnost na Klatovské třídě, nejlépe z prostoru Masarykova náměstí. Kolona sem bude od Lobez přijíždět kolem 18. hodiny a pokračovat po Klatovské třídě až na náměstí Republiky, kde veterány čeká velké přivítání, na programu bude i vystoupení skupiny Taxmeni, od 21:10 hodin zazpívá Marta Kubišová v doprovodu hudební skupiny Petra Maláska.

 

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy letošní Slavnosti svobody nabídnou bohatý a důstojný program. Ve městě vzniknou autentické vojenské tábory, své programy připravily kluby vojenské historie, prezentaci bude mít i Armáda ČR a Městská policie Plzeň, lidé uvidí ukázky tábora současné US Army. „Kromě hlavního vzpomínkového aktu u pomníku generála Pattona se uskuteční i menší pietní akty, připravena je také beseda s veterány, jež bývá silným a dojemným zážitkem, novinkou je soutěž pro rodiny s dětmi nazvaná Z Normandie do Plzně, venkovní kino bude promítat americké klasické válečné filmy,“ přiblížil Martin Baxa. Na programu je také sběratelská burza, Májová taneční noc v kulturním domě Peklo, American Street Food Market neboli festival pouličního jídla v DEPO2015, přehlídka dobové módy z let 1930 až 1950 a vojenských uniforem z roku 1945, seskok parašutistů do srdce města neboli výsadek nad Plzní i řada výstav a dalších událostí.

 

„Co se týká amerických veteránů, do Plzně letos přijedou Earl Ingram, George Thompson, Robert Gilbert, James Duncan, Reuben Schaetzel, Richard Pieper, vůbec poprvé od osvobození Glynn Ragy. Z belgických veteránů tu budou Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul, Hubert Rauw, Paul Jacobs a nově Valere Gustin,“ uvedla Jana Švábková, vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora města Plzně. V Plzni už je také vnuk generála Pattona George Patton Waters, účast potvrdil také vnuk plukovníka Charlese Nobleho.

 

Podle Patricie Kraftové, která se stará o americké veterány, je už většina z nich v Plzni, poslední přijede ve středu. V případě belgických veteránů dorazí do západočeské metropole poslední v pátek, a sice Valere Gustin, který přijede do Plzně úplně poprvé. „Například už tradičně přijel s celou rodinou Louis Gihoul. V autě jel však sám, v 7 hodin ráno vyjel z domova v Belgii a v 15:15 hodin už pil po 785 km jízdy svoje první pivo v hotelu v Plzni,“ uvedla Pavla Kocourková, která během slavností doprovází belgické veterány. Louis Gihoul v listopadu oslaví 93 let.

 

Slavnosti svobody si vyžádají dopravní omezení, na bezpečnost a veřejný pořádek bude ve městě dohlížet několik desítek městských strážníků, zvýšené nasazení bude i ze strany Policie České republiky. V souvislosti s nedělním programem v DEPO2015, kdy budou od 11 do 13 hodin připraveny dynamické i statické ukázky americké vojenské historické techniky, organizátoři upozorňují občany, že bude součástí i ukázka střelby.

 

 

Dopravní a bezpečnostní opatření 5. až 8. května 2016

 

Náměstí Republiky – bez omezení MHD

 1. – 8. 5. 2016
 • zákaz parkování

od pátku 6. 5. 00.00 do neděle 8. 5. 24.00 (západní a východní strana náměstí – dlouhé komunikace), na jižní straně (u veřejných WC) platí zákaz parkování od pátku 6. 5. od 12.00 do neděle 8. 5. do 24.00

 1. 5. – 8. 5. zákaz parkování na parkovišti před radnicí
 • úplná uzavírka

sobota 7. 5. od 12.00 do 24.00

 

 

Dřevěná ulice

 1. – 9. 5. 2016
 • zákaz parkování v úseku Pražská – restaurace U Mansfelda

od středy 4. 5. 00.00 do pondělí 9. 5. 24.00

 • úplná uzavírka

sobota 7. 5. od 00.00 do 20.00

 

 

pomník gen. G. S. Pattona, Klatovská tř., sady Pětatřicátníků – bez omezení MHD

pátek 6. 5. 2016

 • uzavírky

od 15.00 do 19.00 bude uzavřen jízdní pruh ve směru Bory – Lochotín a odbočovací pruh do Prešovské ulice, levý jízdní pruh u tramvajového pásu zůstává průjezdný, provoz MHD bez omezení

jízdní pás ve směru Lochotín – Bory bez omezení

zákaz vjezdu do Prešovské ul. a sadů Pětatřicátníků z Klatovské tř., provoz MHD bez omezení

zákaz vjezdu do Smetanových sadů z Jungmannovy ul.

 • zákaz parkování

od 00.00 do 20.00 zákaz parkování v Prešovské ul. v úseku sady Pětatřicátníků-Sedláčkova

od 00.00 do 20.00 zákaz parkování v Sedláčkově ul. v úseku Prešovská-Bezručova

od 00.00 do 20.00 zákaz parkování v Bezručově ul. v úseku sady Pětatřicátníků-Sedláčkova

od 00.00 do 20.00 zákaz parkování na parkovišti v sadech Pětatřicátníků, bude vyblokováno pro rezidenty z dotčených ulic

od 15.00 do 19.00 zákaz parkování ve Smetanových sadech, pravá strana

 

 

Bolevecká náves

 1. – 8. 5. 2016
 • zákaz parkování

od pátku 6. 5. 00.00 do neděle 8. 5. 24.00 zákaz parkování Vondruškova ul., Bolevecká náves

 • úplná uzavírka

v sobotu 7. 5. od 15.00 do 17.00 zákaz vjezdu Vondruškova ul., Bolevecká náves, od 00.00 do 18.00 bude uzavřeno parkoviště Bolevecká náves, zákaz vjezdu mimo vozidel s povolením MMP a dopravní obsluhy

 

 

Omezení MHD, sobota 7. 5. 2016

14.00 – 19.00 přesun zastávky „Bolevecká náves“ z Plaské ul. do ul. Studentská

 

 

Presslova ul.

 1. – 8. 5. 2016
 • zákaz parkování

od soboty 7. 5. od 00.00 do neděle 8. 5. do 18.00 v úseku od Černické ul. k řece

 

Doporučujeme návštěvníkům, aby v maximální možné míře omezili příjezd osobním vozem do centra města a využívali linky MHD. Vzhledem k omezení parkování v historickém jádru doporučujeme využít parkovací domy Rychtářka, u Nového divadla a u OC Plzeň Plaza. 

 

Dopravní opatření najdete na www.slavnostisvobody.cz, více informací o změnách provozu MHD na www.pmdp.cz.

 

 

Hlavní body programu:

 

Jom ha-šoa – Den vzpomínání na oběti holocaustu

čtvrtek 5. května od 14 hodin

Hlavní ideou projektu je šířit povědomí o holocaustu jako historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje naší společnosti a zároveň ukazuje krajní důsledky projevů rasismu, jež v evropské společnosti iniciovala politika nacismu. Motivem akce je propojovat historické vědomí se současným děním ve společnosti a upozorňovat na stav dodržování lidských práv a působit formou osvětové veřejné akce preventivně proti šíření a projevům antisemitismu a rasismu zejména mezi mladou generací. Akce se od roku 2006 každoročně koná v odpoledních hodinách ve veřejném prostoru v Praze, od roku 2014 v dalších městech ČR. Hlavní programovou náplň akce představuje nepřetržité čtení jmen obětí holocaustu, do něhož se může zapojit každý návštěvník.

 

Hlavní vzpomínkový akt u pomníku G. S. Pattona

pátek 6. května v 16 hodin

Hlavní vzpomínkový akt byl vzhledem k poškozenému pomníku „Díky, Ameriko!“ přesunut k pomníku generála G. S. Pattona v sadech Pětatřicátníků pod Velkým divadlem.

 

Beseda s veterány

sobota 7. května v 10 hodin

Beseda s veterány 2. světové války, jejíž součástí je také autogramiáda.

 

Soutěž „Z Normandie do Plzně“

sobota 7. května od 10 do 18 hodin

Soutěž pro širokou veřejnost, vhodné i pro rodiny s dětmi. Hra prověří fyzické a vědomostní dovednosti soutěžících, trasa stanovišť provede účastníky od náboru do armády, přes vylodění v Normandii, boje v Ardenách až k osvobození Plzně. Každý účastník obdrží svou vojenskou knížku, do které se budou zaznamenávat splněné úkoly. Po splnění všech úkolů čeká na účastníky malá odměna. Stanoviště: Patton Memorial Pilsen – nábor do armády, Pobřežní ul. – Camp Raiders – výcvik vojáka, park za OC Plzeň Plaza – nalodění/vylodění v Normandii, Štruncovy sady – bitva v Ardenách, přechod hor, Křižíkovy sady – soustředění vojsk před konečným úderem, areál bývalého depa dopravních podniků, Presslova ul. – osvobození Plzně

 

Ukázky vojenské historické techniky v DEPO2015

Neděle 8. května od 11 do 13 hodin

Zrušením bitvy, která se měla uskutečnit v prostoru u řeky Radbuzy, veřejnost nepřijde o podívanou na vojenskou historickou techniku v akci. Město Plzeň připravilo ve spolupráci s klubem vojenské historie 16th obrněné divize a vojenského muzea Pavla Rogla do areálu DEPO2015 dynamické ukázky americké techniky, jež měla být v bitvě nasazena. Na programu jsou ukázky zbraní i techniky v pohybu, přehlídka bude komentovaná. K dispozici budou americká historická vojenská vozidla, jako jsou lehký obrněný automobil M8 Grayhound, polopásové obrněné transportéry Halftracky M2 a M3, vozidla Diamond T981 a GMC, jeepy, dodge, Harley-Davidson WLA, tahač Ward laFrance či přívěs BenHur a další. Více informací na http://www.16thad.cz/nase-technika/.

 

Armáda ČR – aktivní zálohy a jejich prezentace na parkovišti v bývalém depu dopravních podniků.

Program klubů vojenské historie v Proluce, u kulturního domu Peklo, za OC Plzeň Plaza a na Bolevecké návsi.

American DEPO Street Food Market v DEPO2015

Program Patton Memorial Pilsen

 

 

Doprovodný program a projekty:

 

Vzpomínková brožura Slavnosti svobody Plzeň 2015

Pro ty, kteří si chtějí připomenout jedinečnou atmosféru oslav 70. výročí osvobození města Plzně americkou armádou, které město uspořádalo v loňském roce, je připravena vzpomínková brožura Slavnosti svobody Plzeň 2015 s  řadou fotografií, včetně amerických a belgických veteránů, kteří město Plzeň během oslav navštívili. K brožuře je připojeno DVD s dvěma filmy, které dokumentují průběh oslav a zvláště slavnostní večer Z Normandie do Plzně, aneb pocta osvoboditelům. Na DVD je také TV spot, který byl u příležitosti oslav natočen. Brožura je v česko-anglické verzi a je k prodeji od 16. února 2016 v Turistickém informačním centru města Plzně:

nám. Republiky 41, 301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 035 330
info@visitplzen.eu
www.visitplzen.eu

Otevírací doba:
duben – září: Po-Ne 09.00 – 19.00
říjen – březen: Po-Ne 09.00 – 18.00

cena 139 Kč  (na vyžádání je možné zaslat brožuru poštou)

 

 

Loosovy interiéry, Klatovská 19 – prohlídky 10.00 – 17.00

V rozlehlém bytě podnikatele Huga Semlera v prvním patře jeho domu na Klatovské třídě 19 se do dnešních dní zachovala jídelna, salon a hudební salonek pocházející z období 1931 – 1933.  Právě hudební salonek je prokazatelně Loosovou prací, další dvě místnosti byly vytvořeny v loosovském stylu. Během druhé světové války byl interiér využíván jako pracovna vojenského velitele města Plzně Georga von Majewskeho, který se zde po kapitulaci v květnu 1945 zastřelil. Po skončení války až do roku 1993 využívala dům včetně interiéru od Adolfa Loose armáda. Dům s interiéry od Adolfa Loose dosud čeká na zrestaurování a je veřejnosti nepřístupný.

www.plzenskavstupenka.cz

časy: 10.00, 10.45, 11.30, 13.00, 13.45, 14.30, 15.15, 16.00, 16.45

 

Den otevřených dveří

Český rozhlas Plzeň – ČRo se každoročně zapojuje svým programem

 1. května, 9.30 – 17.00

ČRo nabídne opět dvě prohlídkové trasy – tradiční, s ukázkou technických pracovišť, nahrávacích studií a vysílání. Druhá trasa, vzpomínková, vede do Rozhlasového muzea se zajímavostmi z rozhlasové historie, fotografiemi a dokumenty a interaktivním rozhlasovým kalendáriem. Venkovnímu programu bude dominovat velká krytá hudební scéna s koncerty Domažlické dudácké muziky, Petra Kotvalda, Josefa Zímy, Shower a dalších. Moderuje Stanislav Jurík. K vidění bude i replika historického rozhlasového vysílače z roku 1945. Do Rozhlasového muzea si mohou návštěvníci vyzvednout časové vstupenky, jinak je vstup volný.

 

Skryté město – sousedské procházky, 7. května

Poznávání města skrze osobní příběhy a vzpomínky

www.plzenskavstupenka.cz

10:00

Jak to bylo v Hradišti
Okupace 1939, protektorát a osvobození v květnu roku 1945
Průvodce: František Řezáč
Sraz: zastávka trolejbusu č. 13 U Kasáren, Sporná ulice

Kolik slepic našli ve vesnici vojáci wehrmachtu a kam se ty ostatní až do příchodu Američanů jako partyzánky schovávaly? Proč Američané shodili 18. dubna 1945 bomby na Slovany? Vzpomínání pamětníků a návštěva autentických míst, kde se za války udály zajímavé věci.

Vilová čtvrť na Lochotíně
Staré domy uprostřed moderní čtvrti

Průvodce: Adéla Šmausová (Maják Plzně)
Sraz: Před budovou Lékařské fakulty UK, Lidická 517/1

Trojúhelník, ve kterém se rozprostírá vilová čtvrť, je dnes uzavřený z jedné strany sídlištěm, z dalších frekventovanými ulicemi Karlovarskou a Lidickou. Popusťme uzdu fantazii a vraťme se společně na začátek 20. století, kdy na Lochotíně byly lázně, a svah severního předměstí poskytoval klidné místo pro komfortní bydlení.

Bezovka – tajemství vil
Místo s hvězdou v srdci

Průvodce: Václav Cinádr
Sraz: před českobratrským kostelem Mistra Jana Husa, Němejcova 2

Prozkoumejme společně vilovou čtvrť Bezovka, poodhalme roušku tajemství zapadlých vilek, objevme plzeňský funkcionalismus a připomeňme si pozapomenuté architekty. Otevřeme běžně zavřené dveře a nahlédněme pod pokličku obyčejných lidských osudů. Vraťme se na chvíli do doby První republiky a poslechněme si poutavé vyprávění místních.


14:00

Plzeňský architektonický manuál (PAM): Bory

Průvodce: Petr Klíma
Sraz: před dnešní Hotelovou školou Plzeň, U Borského parku 3
Procházka nesoucí jméno historické vsi provede zájemce stejnojmennou městskou čtvrtí, jejíž rezidenční charakter nenarušila ani realizace několika významných školních, sociálních, zdravotnických a technických budov.

Vetřelci a socialistický veřejný prostor na Slovanech
Umělecké objekty ve veřejném prostoru

Průvodce: Vojtěch Cibulka
Sraz: před KD Šeříková, Šeříková 13

 

 

Doprovodný hudební program:

 

Součástí Slavností svobody bude také doprovodný kulturní program. Lidé uvidí například v pátek od 18:30 hodin na náměstí Republiky Orchestr BOOM!BAND Jiřího Dvořáka se sólisty Markétou Zehrerovou a Evou Kleinovou, hosty budou Martin Chodúr a Tonya Graves. Martin Chodúr se prezentuje jako zpěvák působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, šansonu a filmových písní. Svůj hudební záběr ale neváhá rozšířit ani o další hudební žánry. V Plzni všechny tyto hudební rejstříky – 50. léta 20. století – 21. století předvede. Chybět nebudou ani „notoricky“ známé legendární vojenské USA „pochodové evergreeny“.

 

Sobota bude na náměstí Republiky patřit mimo jiné vystoupení skupiny TAXMENI od 19:45 hodin, po nich od 21:10 hodin zazpívá Marta Kubišová s hudební skupinou Petra Maláska.

Neděle bude na náměstí Republiky patřit od 15:30 Orchestru Václava Marka, hostem bude Ondřej Ruml. Jde o excelentní taneční orchestr, který hraje k tanci i poslechu tu nejlepší hudbu nejen z minulého století a aktuálně se zaměřuje na hudební období 45. až 60. let 20. století. Ondřej Ruml je dle hudebních odborníků považován za jednoho z mála „věkově“ mladých talentů, co se týká nejen interpretace jazzu a swingu, během vystoupení zazní v jeho podání takzvaný „legendární americký zpěvník“, tedy hlavně meziválečné písničky Gerschwina, Berlina nebo Portera a repertoár Franka Sinatry. Nezapomenutelným bude i jeho vystoupení s takzvanou hudební krabičkou – „LOOPER“, na kterou si přímo na jevišti nahraje své hudební „pěvecké“ variace, které poté vytvoří hudební doprovod pro jeho zpěv. Od 17 hodin bude následovat swingové vokální dívčí trio HOT SISTERS, v jejichž repertoáru se objevují převážně vlastní aranže evergreenů a mnoho autorských skladeb. Posledním hostem večera bude od 19 hodin Zuzana Stirská a Fine Gospel Time. Zuzana Stirská v roce 1981 emigrovala do tehdejšího „západního“ Německa a po svém návratu do vlasti hostovala v divadle Semafor, a to s takovým úspěchem, že ji Jiří Suchý znovu požádal o spolupráci a napsal jí „na tělo“ pořad s názvem „Zuzana se vrací“. Po svých hudebních zkušenostech z účinkování po celém světě se Zuzana Stirská rozhodla založit v roce 1999 první gospelový soubor v ČR Gospel Time!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *