Pro dvě třetiny mladých Čechů je v práci důležitá volnost. Ukázal to nový průzkum

Nejdůležitějším aspektem při výběru práce je pro mladé Čechy rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Brzkou pracovní dobu by si zvolila jen dvě procenta dotázaných a novým trendem je u mladých lidí flexibilní pracovní doba a práce z domova. Ukázal to průzkum mezi studenty posledních ročníků vysokých škol a čerstvými absolventy ve věku 18 až 27 let společnosti myTimi, který zjišťoval očekávání mladých lidí od jejich budoucího povolání.

Účastníci průzkumu měli možnost vybrat, které aspekty nového zaměstnání jsou pro ně nejdůležitější. Vybírali mezi 23 možnostmi a zvolit mohli více odpovědí. Nejčastější odpověď byla rovnováha mezi pracovním a osobním životem, kterou zvolilo 66 procent dotazovaných.

Volný čas trávit s rodinou

Mladí lidé chtějí prací trávit méně času než jejich rodiče. Oproti předchozím generacím požadují větší volnost a možnost spojit svůj volný čas s rodinou, přáteli a cestováním. Tři čtvrtiny dotázaných uvedlo, že možnost plánování si vlastního času je pro ně důležitá.

Hned v závěsu následuje možnost seberozvoje, kterou vybralo 62 procent dotázaných. Vítaným pracovním benefitem by pro ně bylo pořádání firemních školení zaměřených nejen na rozvoj profesních dovedností, ale i na rozvoj osobnosti. Více než 40 procent účastníků průzkumu uvedlo, že by se takových školení aktivně účastnilo.

Dalším důležitým aspektem je pro mladé přátelská pracovní atmosféra. Důraz kladou také na smysluplnou náplň práce, jistotu a stabilitu zaměstnání a možnost uplatňovat své nápady v praxi.

Mladí chtějí volnou pracovní dobu

Oproti generaci svých rodičů a prarodičů mladí upřednostňují pozdnější a flexibilnější pracovní dobu. To, že chtějí být pány svého času, potvrzuje fakt, že 42 procent dotázaných uvedlo, že ideální je pro ně flexibilní pracovní doba. Jako největší výhody flexibilní pracovní doby mladí uvádějí možnost rozhodovat o svém čase, možnost přizpůsobit se aktuální situaci a možnost zařídit si vše potřebné.

Dalšími oblíbenými pracovními hodinami jsou 8:00–16:30 (20 procent dotázaných), 7:00–15:30 (17 procent) a 9:00–17:30 (14 procent). Třetina účastníků uvedla, že pokud práci považují za smysluplnou, nevadí jim v ní zůstat přesčas.

Příliš brzká a naopak příliš pozdní pracovní doba mladé neláká: pracovní dobu od 10:00 do 18:30 by si zvolilo jen 5 procent účastníků průzkumu, dobu od 6:00 do 14:30 dokonce pouhá dvě procenta.

Dnešní mladí mají větší požadavky

Obecně kladou mladí lidé větší požadavky na své budoucí zaměstnání. 59 procent dotázaných uvedlo, že vědí, co od své budoucí kariéry očekávají, 41 procento se ještě nerozhodlo. Zároveň jsou mladí více otevření změnám a ochotnější riskovat. Důsledkem je to, že častěji mění zaměstnání – jako optimální dobu strávenou u jednoho zaměstnavatele uvádějí tři roky. Novým fenoménem je také práce z domova. Pro 48 procent mladých je home office ideální volbou, 32 procent upřednostní práci v kanceláři a 20 procent by si zvolilo práci v terénu.

Podle průzkumu to vypadá, že klasické pracovní době odzvonilo? Změna zřejmě neproběhne ze dne na den, nicméně preference mladých lidí mluví poměrně jasně a do práce budoucnosti se určitě promítnou.

Zdroj: myTimi 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *