Slavnosti svobody nabídnou atraktivní program pro všechny generace. Convoy of Liberty bude mít 200 vojenských vozidel

Přes 200 kusů vojenských historických vozidel a techniky vyrobené do roku 1945 v USA, Kanadě a Velké Británii, ale i některá vozidla reprezentující Československou samostatnou obrněnou brigádu nebo současnou americkou armádu projedou v Plzni v koloně Convoy of Liberty. Konvoj svobody vyjede 7. května v 11 hodin ze Sukovy ulice po trase Klatovská třída, sady Pětatřicátníků, Tyršova ulice, veteráni s prvními 60 vozidly konvoje budou pokračovat na náměstí Republiky přes sady 5. května, kde setrvají do 14 hodin.   

V čele konvoje se objeví tanky Sherman, Jackson a Stuart, obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge nebo samohybná houfnice Sexton, která se v Plzni představí poprvé. Z džípů návštěvníky oslav pozdraví američtí i belgičtí veteráni. Součástí kolony bude 15 vozů reprezentujících Československou samostatnou obrněnou brigádu, mezi nimi Ford Canada, Bedford, Fordson a Austin Tilly. Současná americká armáda se představí dvěma průzkumnými vozidly Stryker. Mimo konvoj si mohou návštěvníci techniku prohlédnout v parku za OC Plzeň Plaza a v Proluce, kde se budou po celou dobu slavností prezentovat kluby vojenské historie. Nad konvojem přeletí v 11:30 hodin letouny Armády České republiky.

 

Česká armáda představí svoji techniku v sobotu 6. května v areálu DEPO2015

Raketový komplet krátkého dosahu RBS-70 a radiolokační průzkumné čidlo ReVISOR pro vzdušný prostor v malých výškách, které řídí palbu protiletadlové raketové čety kategorie

V-SHORAD, přiveze do Plzně 25. protiletadlový raketový pluk, který zabezpečuje protivzdušnou obranu jednotek plnících bojové úkoly.

„Švédský laserově naváděný raketový komplet RBS-70  je určený k ničení vrtulníků ve visu, střel s plochou dráhou letu, lehce obrněných pozemních cílů nebo nízkoletících cílů, zejména při příletu, ale i odletu. V současné době jej používá 18 zemí ve všech oblastech světa,“ upozorňuje na raketový komplet podplukovník Slavomír Tomčák z Krajského vojenského velitelství v Plzni Armády České republiky.

Klatovský opravárenský prapor, jehož příslušníci byli součástí jednotek v zahraničních misích v Bosně, Kosovu, Iráku, Afghanistánu a účastnili se pozorovatelských misí v Kongu a Gruzii, představí při Slavnostech svobody Plzeň 2017 dílnu, v níž se provádí technická údržba a odstraňují poruchy u kolových obrněných vozidel, Land Roveru a středních terénních automobilů, mezi které patří T-810, třínápravový nákladní automobil ve verzi valník a valník pancíř přepravující osoby i materiál.

Pozornost návštěvníků určitě vzbudí i mobilní souprava hydrometeorologického zabezpečení Blesk vyhodnocující data z měření a pozorování hydrometeorologických jevů pro činnost všech složek armády. I hydrometeorologická služba má za sebou účast v zahraničních operacích, v Kosovu, Afghanistánu a Litvě. Statické ukázky techniky, výzbroje a výstroje Armády České republiky doplní dynamické ukázky, například bojového umění Musado nebo střelby ze vzduchových zbraní na sklopené terče.

 

Slavnosti svobody nabídnou také atraktivní kulturní program pro všechny generace

Kulturní program Slavností svobody Plzeň 2017 se bude odehrávat nejen na hlavním pódiu na náměstí Republiky, ale také v Křižíkových sadech a v amfiteátru za OC Plzeň Plaza.

Rozhlasovému Big Bandu Gustava Broma s téměř osmdesátiletou historií, v níž s big bandem hostovaly největší hvězdy jazzu, swingu či popu, jako například Maynard Ferguson, Dizzy Gillespie, Diana Ross and The Supremes, VOX nebo Bill Ramsey, bude patřit na náměstí Republiky páteční večer (5. května). Vystoupí s ním přední česká zpěvačka Jitka Zelenková.

Sobota 6. května bude věnována soulu, jazzu a swingu v různých časových obdobích a interpretacích. Představí je projekt zpěvačky Lucie Zemanové Soul Sisters, Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče se skladbami orchestrů Glenna Millera, Benny Goodmana nebo Counta Basieho, Vojtěch Dyk s uskupením B-Side Band a Mr. Elastik, který spojuje manouche jazz a swing dvacátých a třicátých let minulého století s moderní elektronickou hudbou.

Západočeský folklor a tradice zazní v neděli 7. května dopoledne a odpoledne je vystřídají legendy folku v hudební režii radia Samson, mezi nimiž se objeví Schovanky, Michal Tučný Revival, Jaroslav Samson Lenk, Duo Komáři + Přelet MS, Acoustix a Kamelot.

Laďa Kerndl a jeho „zlaté hity“ jsou na programu v pondělí 8. května odpoledne, stejně tak jako Dasha a Pajky Pajk orchestra se skladbami všech žánrů od popu přes funky, soul až k muzikálu. Melodie nejznámějšího a nejpopulárnějšího období swingu a jazzu, období Glenna Millera, v podání CBC Big Bandu Praha zakončí pondělní doprovodný program na náměstí Republiky.

V Křižíkových sadech oživí vojenské ležení a dobovou ulici z května 1945 většinou v odpoledních hodinách vystoupení folklorních souborů, jako jsou Lidová muzika z Chrástu, Mladinka nebo Světlovlásek. A kapela The Dixie Hot Licks svým repertoárem skladeb přenese návštěvníky až do dalekého New Orleans. Součástí programu budou i oblíbené ukázky odívání 30. a 40. let minulého století formou scének s komentářem, prezentace vojenských stejnokrojů pomocných sborů spojeneckých armád a příslušníků ozbrojených sil z období 2. světové války a předvedení módy filmového světa.

Na pódiu v amfiteátru za obchodním centrem OC Plzeň Plaza vystoupí v odpoledních hodinách a večer folkoví a country muzikanti, jako například Taxmeni, Košík Band, Michal Tučný Revival nebo Alternativa.

Archivní snímek Miroslav Kukan

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *