Víte, ve kterých krajích leží tato města?

V České republice najdete přibližně 6 250 obcí. 608 z nich má status města. A právě o městech bude dnešních kvíz. Ukažte, jaký jste znalec a zeměpisný mistr a zkuste desítku českých měst v našem kvízu přiřadit ke kraji, ve kterém leží. A nezapomeňte své znalosti porovnat s ostatními členy vaší rodiny.

Průměrným počtem obyvatel na úrovni přibližně 1 600 obyvatel na jednu obec se řadíme ke státům s velkým počtem malých obcí. A status města u nás také mají často hodně malé obce. Vždyť nejmenším městem celé ČR je Přebuz v Karlovarském kraji s asi sedmi desítkami obyvatel. Ale nebojte, takto malá města v našem kvízu nenajdete.

Co v něm najdete, to je čtrnáct krajů. Tedy vlastně třináct. Tím čtrnáctým je Praha a na tu se v tomto kvízu celkem logicky ptát nebudeme. Tak, jak je známe dnes, byly kraje vytvořeny v roce 2000, kdy jako administrativní centra hejtmanství nahradila tehdejší okresní úřady. Část pravomocí okresních úřadů pak přešla na takzvané obce s rozšířenou působností. To je ale zase na jiný kvíz…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *