Skipasy na Špičáku zdraží o 19 procent, areál ale nabídne nové půjčovny a moderní zázemí

Skipasy v největším horském středisku Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák zdraží v letošní zimní sezóně o necelých devatenáct procent. Lyžařům ale nabídne řadu novinek. Areál investoval do nastávající zimní sezony 2022/23 více než 45 milionů korun. Nejvíce z toho připadá na stavbu víceúčelové budovy, kde se lyžaři hned se startem zimy dočkají otevření nové půjčovny veškerého lyžařského vybavení, servisu lyží, nadstandardně vybavené úschovny a moderní zázemí tu má i lyžařská škola. Okolo tří milionů korun pak směřovalo do běžné údržby jako například na plánovanou generální opravu převodovky lanovky, do servisu dalších vleků a jiného strojního vybavení včetně zasněžování.

„Zázemí v nové budově nám hrozně moc pomůže zvýšit komfort pro lyžaře, předchozí prostory byly nevyhovující. Třeba lyžařská škola má konečně skvělých 120 m2 plochy (předtím to byly 4 m2) s dětským koutkem, prostory pro odpočinek dětí a instruktorů, posedí si tu v klidu u kávy i rodiče,“ říká ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Kromě půjčovny bude další novou chloubou areálu úschovna s možnostmi nechat si zde vše od batohu, bot, helem, oblečení až po klidně dva páry lyží. Skladovací boxy jsou vytápěné a mají i USB porty pro nabíjení mobilů.

„S nadsázkou říkám, že v tomto u nás končí „doba kamenná“. Už nebude potřeba schovávat batohy a boty pod přístřešky nebo zahrabávat lyže v lese do sněhu. Největší skříně pojmou kompletní lyžařské vybavení dvou lidí včetně lyží,“ popisuje V. Kasík novou službu, která je zpoplatněná 100-150 korunami (podle velikosti úschovných boxu) za den. Ve středisku se v zimě neotevře nová restaurace. „Po dohodě s dodavatelem stavby, LS stavby, s.r.o. Nýrsko se turisté konečně dočkají v rámci letní sezony 2023. V zimě bude celé gastro ještě fungovat ve starých prostorách chat Hanička, Blaženka, a ve všech areálových kioscích,“ konstatoval Kasík.

Za tímto zpožděním stojí především nedostatek stavebních materiálů na trhu A taky letní a podzimní deštivé počasí. Nadměrná vlhkost neumožňuje, po dodatečně provedené změně projektu, obložení stěn dřevem (původně mělo jít o běžné štukové omítky), protože by se zkroutilo a popraskalo. Celá stavba víceúčelové budovy za 86 milionů korun (i s vybavením, za 74 milionů Kč pak bez něj) včetně 8 bytů bude také kompletně dokončena v roce 2023.

Stejně jako prakticky všechna střediska v Česku byl Ski&Bike Špičák nucen promítnout do letošních cen skipasů rostoucí náklady prakticky všeho sortimentu a služeb, které pro svůj provoz nutně potřebuje. „V průměru jsme zdražili s výjimkou skipasů pro školní lyžařské kurzy skipasy o necelých 19 procent. Celodenní skipas pro dospělého tak bude letos stát 890 korun (loni 750), ale cenově kompenzujeme dalších 5 procent při nákupu přes náš e-shop, kdy tento skipas vyjde na 846 korun,“ uvádí k cenám V.Kasík. Dětský celodenní skipas vyjde v e-shopu na 608 Kč/640 Kč u kasy, rodinný (dva dospělí a neomezený počet vlastních dětí) na 2047 Kč/a u kas 2155 Kč. Kompletní ceník je na webu spicak.cz

Areál chce letos návštěvníky naučit více využívat právě svůj e-shop a to nejen při nákupu skipasů, ale i dalšího vybavení z půjčovny nebo objednání služeb lyžařské školy. Všechny tyto nákupy zvýhodňuje 5 procenty a lidé ušetří i čas. Ještě výraznější cenové úlevy se dají získat při nákupech celoročních skipasů při online prodeji. Vstupní sleva v prvním roce nákupu je tradičních 5 %, v druhém 11 %, třetí rok 15%, čtvrtý 18% a po pěti letech už 20 procentní. Šumavský Špičák jinak patří už léta mezi cenově nejpřijatelnější TOP lyžařské areály v ČR.

Vyšší ceny skipasů odráží skokový nárůst všech vstupních nákladů, u některých položek až o 40 a více procent. „Nejde jen o energie, kde nám např. plyn, kterým vytápíme všechny objekty v areálu včetně nové budovy, podražil šestinásobně a z půlmilionové faktury je třímilionová. Za všechno platíme x-násobky loňských cen od náhradních dílů, pohonných hmot (meziročně o více než 100 %), oblečení personálu, až po nutné servisy/opravy lanovky, vleků či zasněžovacího systému,“ vysvětluje V. Kasík.

Zdroj: Ski&Bike Špičák, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *