Porod, jak si ho maminka přeje. Tak to nabízí v porodnici plzeňské fakultní nemocnice

Gynekologicko-porodnická klinika plzeňské fakultní nemocnice jako první v západních Čechách nabízí zcela nový přístup k porodu v rámci nově koncipovaného Centra individuální péče a respektujícího porodu.

„Moudrost citátu uznávaného francouzského porodníka Michela Odenta – Porod není zážitek na pár hodin, ale na celý život – si uvědomujeme i v naší porodnici, a proto nabízíme koncept respektujícího porodu (veřejnosti znám jako centrum porodní asistence), který podporuje fyziologický porod a jeho přirozený průběh,“ uvádí přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Jiří Presl. “Koncept respektujícího porodu je přístup se snahou vyhovět představám a přáním těhotné a rodící ženy, respektující přirozený průběh porodu, při zachování bezpečnosti a odbornosti poskytované péče a v případě potřeby v bezpečí lékařského zázemí. Zkušená porodní asistentka poskytuje těhotné a rodící ženě individuální péči, pracuje samostatně a přebírá veškerou zodpovědnost za poskytovanou péči. Vytváří respektující, bezpečné a podporující prostředí pro rodičku a její doprovod. Tento přístup lze v plném rozsahu nabídnout rodičkám s nízkým rizikem a fyziologickým průběhem porodu,“ vysvětluje přednosta.

Individuální péči při porodu vyžadují maminky stále častěji a porodnice ve fakultní nemocnici se snaží vyhovět při různých požadavcích. „Při příjmu na porodní sál je rodící žena vyšetřena lékařem, který zhodnotí dle zdravotní anamnézy a aktuálního stavu, zda jde o fyziologicky probíhající těhotenství a porod. Pokud žena splňuje podmínky pro vedení porodu porodní asistentkou, jde o ženu s tzv. nízkým rizikem komplikací, je jí nabídnuta možnost vedení porodu porodní asistentkou. Pokud souhlasí, převezme o ni péči výhradně porodní asistentka, která ji doprovází porodem,“ popisuje porodní asistentka Lenka Sosnovcová.

Snahou je, aby o jednu rodící ženu pečovala jedna porodní asistentka. Individuální péče umožní navázat ženě s porodní asistentkou bližší kontakt, s dostatkem času na podporu nejen fyzickou, ale i psychickou. Trvale dostupný lékař je porodní asistentkou přivolán kdykoliv v případě výskytu komplikací a je jí k dispozici pro případnou konzultaci. Pokud to situace vyžaduje, lékař přebírá péči o rodičku nebo následně, po vyřešení komplikace, ženu předá zpět do péče porodní asistentky.

„V porodnici FN Plzeň máme velmi profesionální a přátelský tým porodních asistentek, který vnímá nové trendy v porodnictví a nabízí maminkám velké množství novinek. Nejvyhledávanějšími jsou přírodní prostředky podpory přirozeného porodu. Ve velké oblibě u rodiček jsou prostorná vana s teplou vodou a éterickými oleji nebo prostorná sprcha s balonem, rodička může využít i jemné masáže s květovými esencemi. Příjemnou atmosféru navodí a porodní pokoj provoní použití aroma difuzéru, relaxaci ženám přináší i bylinná napářka nebo poslech relaxační či oblíbené hudby,“ představuje porodní asistentka Lucie Brázdová.

Koncept respektujícího porodu je v současné době zasazen do běžného provozu porodnice ve fakultní nemocnici. Individualizovanou péči lze naplňovat nejen při fyziologicky probíhajících porodech, ale také při porodech vyžadujících dohled lékaře. Citlivá spolupráce porodní asistentky a zkušeného porodníka, kteří fungují jako sehraný tým, je zcela zásadní.

„Lidskost při poskytování služeb a péče ve FN Plzeň je na prvním místě. Věříme, že vedení porodu porodní asistentkou je pro rodičky vítanou možností, jak v duševní pohodě přivést na svět svého potomka, a že si, společně s miminkem, z porodnice odnesou i příjemný porodní zážitek. V loňském roce naši zdravotníci přivedli na svět 3 144 miminek a věřím, že naše nadstandardní služby spojené i s jistotou profesionálního Neonatologického oddělení přivede do naší porodnice další maminky i s tatínky,“ říká ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Zdroj: FN Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *