Šest místních částí, šest přání, šest milionů korun. Trojka spouští projekt Rozhodněte sami

Šest místních částí, šest přání, šest milionů korun. To je ve zkratce projekt participativního rozpočtu Rozhodněte sami, který spouští centrální plzeňský obvod právě dnes. Obyvatelé „Trojky“ mohou sami navrhnout, co by si v místě svého bydliště přáli vylepšit.

Místní části jsou v projektu rozdělené na Bory a střed města, Skvrňany, Valchu, Radobyčice a Malou Homolku, Novou Hospodu a Zátiší, Výsluní a Doudlevce.

Své návrhy mohou obyvatelé předat elektronicky i fyzicky. Od 15. června do 15. září mohou lidé prostřednictvím webových stránek www.rozhodnetesami.cz/plzen3 vkládat své návrhy. Zejména pro starší obyvatele jsou k dispozici také papírové dotazníky ve vstupní hale úřadu třetího městského obvodu a doručíme je také do našich seniorských organizací.

Projekty obvod do 15. října vyhodnotí a vybere ty, které je možné realizovat. „Například není možné hlasovat o projektu, který by měl být vybudovaný na pozemku, jenž nepatří městu nebo převyšuje rozpočet, tedy jeden milion korun. Pokud jej bude převyšovat o malou částku, cca do deseti procent, může ho obvod dofinancovat,“ vysvětluje 1. místostarosta Pavel Šrámek.

Návrh by měl být veřejně prospěšný. Může se jednat o sportovně relaxační prvky, zeleň, mobiliář v parcích nebo na sídlištích nebo i o kulturní akci. Hlasování o projektech, které jsou realizovatelné, začne 15. října a skončí 30. listopadu. Vítězné projekty řazené podle počtu hlasů vždy jednotlivě v každé místní části vyhlásí vedení „Trojky“ v prosinci. Bude to náš vánoční dárek občanům obvodu.

Rozhodněte sami je projekt, se kterým přišel čtvrtý městský obvod a který Trojku velmi inspiroval. Na jeho základě upravila Správa infomačních technologií města Plzně webové stránky tak, aby sloužil i dalším obvodům. V případě jejich zájmu se tak může myšlenka participativního rozpočtu dále šířit po celé Plzni.

Projekt participativního rozpočtu není ale jediným, ve kterém mohou obyvatelé třetího městského obvodu rozhodovat o vzhledu svého okolí. „Občany jsme již zapojili například do rozhodování o vzhledu vnitrobloků. Webovou stránku Rozhodněte sami bychom také rádi využili i k hlasování o projektech, které má v plánu dělat náš obvod. Lidé by mohli třeba rozhodnout, v jaké lokalitě ve Skvrňanech by se mělo parkoviště realizovat nejdříve,“ uvádí konkrétní příklad starosta obvodu David Procházka.

Zdroj: ÚMO Plzeň 3, druhý snímek je z tiskové konference k představení projektu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *