SERIÁL: Jak postupovat při koupi bytu? – III. Na co se zaměřit při prohlídce bytu. Hypotéka a správné načasování

Přemýšlíte, že koupíte byt? Nevíte, jak postupovat? Na co si dát pozor? Je vůbec pro koupi bytu vhodná doba? To vše a mnohem více se dozvíte v seriálu, který připravila českobudějovická realitní kancelář Kontakt servis CZ. Třetí díl se mimo jiné zaměřuje na otázku, čeho si při prohlídce bytu všímat. Odpovídá  Milan Černoch, ředitel realitní kanceláře Kontakt servis CZ.

O co bych se měl na první prohlídce bytu zajímat?

Nejdůležitější je samozřejmě stav bytu. Poměr cena – výkon. Je důležité, zda je byt zrekonstruovaný, nebo nikoliv. Pokud není, tak jaký je odhad další investice. Další důležitou informací je fond oprav – jak vysoký bude nájem. Také je dobré se zeptat na případný úvěr domu, zda se nesplácí třeba zateplení nebo nová okna. Dodal bych, že by se měl zájemce zároveň zeptat, v jakém stavu jsou společné prostory, zda bude třeba v budoucnu nějaká nákladná oprava a tak dále. Je ale také možné si zvolit novostavbu, což přináší i jednu výraznou výhodu – do fondu oprav se platí jen symbolická částka. Dům je v záruce, není tedy třeba nic platit. Ročně tak ušetříte nemalé peníze. Co se týká dalších kritérií, tak vše záleží na osobním vkusu. První patro, poslední, zděný dům, panelák…

 

Je patro důležitým kritériem?

Před 20 lety jsem cítil, že poslední patro je problém kvůli střeše. Lidé tyto byty příliš nechtěli, což už ale dnes neplatí, protože domy jsou většinou moderně zrekonstruované, mají nové střechy, tudíž už poslední patro nikdo neřeší.  Pocitově je pro lidi nejpříjemnější druhé a třetí patro. V paneláku platí argument, a často jsem se s ním setkal, že byt mezi první a třetím patrem je nejlepší, protože ho ostatní byty vytápí. Shrnul bych to ale tak, že každé patro má své výhody a nevýhody. Opět záleží na osobních preferencích. Na cenu bytu ale jednotlivá patra vliv nemají. Někdo nechce do přízemí, ale to neznamená, že byt neprodám.

 

Řekněme, že jsem si už byt prostřednictvím realitní kanceláře vybral. Nyní přichází důležitá fáze – financování. Je realitní kancelář schopna mi zajistit hypotéku, případně vypočítat, zda je pro mě vybraný byt dosažitelný, či nikoliv?

Jsou dva typy klientů. První je ten, co přichází z hypoteční banky a má již vypočítáno, kam až může se svojí investicí zajít. Druhou variantou jsou klienti, kteří nemají vypočítáno nic, což ale není problém. My jim pomůžeme. Konkrétně my máme specializované centrum na hypoteční úvěry. Spolupracujeme se všemi bankami na trhu. Dokážeme klientovi nabídnout produkt, který je pro něj výhodný. Jeho to zároveň nic nestojí, protože my máme provizi od banky. Dokážeme dokonce dosáhnout i lepší ceny, než které byste dosáhl vy přímo v bance.

 

Takže jednoduše řečeno – vše mohu naplno svěřit realitní kanceláři. Pokud se v tom nevyznám, je to ta nejsnazší cesta…

Každá seriózní realitní kancelář by měla mít specializovaného finančního poradce, nebo alespoň s nějakým spolupracovat. Realitní kancelář není služba typu – oni mají byt, já mám provizi. Ne, realitní kancelář vysvětlí vše ohledně nákupu, právně zajistí veškeré kroky, je možné přes ni zajistit hypoteční úvěr, vyběhá katastrální úřad a v neposlední řadě zajistí přepis energií a poté samotné fyzické předání. Vše je sjednáno ve smlouvě.

 

Jak vyřešit situaci, kdy chci koupit byt, ale zároveň musím nejdřív prodat ten svůj, abych měl potřebné finance?

To je běžná věc. Jde jen o načasování. Musíte byt prodávat s podmínkou, že na odstěhování potřebujete dostatečný počet měsíců. Když kupujícího seznámíte s podmínkami, zanesete je do smlouvy, není to žádný problém – 99 procent případů se takto vyřeší. Předání je takové, že vy získáte byt, který kupujete, a záhy předáváte byt, jenž jste prodal. I v tomto případě hraje roli realitní kancelář.

 

Zmínil jste 99 procent… Jaký problém řeší zbývající procento?

Dneska je situace taková, že je bytů dostatek, takže to není o tom, že byste byt prodal a žádný jiný nesehnal. Stát se ale může to, že do smlouvy napíšete, že se vystěhujete do tří měsíců, ale nakonec jste si vysněný byt stále nevybral. Řešením je třeba krátkodobý nájem. Určitě je to lepší, než narychlo koupit byt, který bude o 150 tisíc korun dražší, a který se vám ani příliš nezamlouvá. Za pronájem utratíte třeba 25 tisíc korun, ale máte ve finále byt, který skutečně chcete.

 

Je možná také výměna bytů? I takovou situaci řeší realitní kancelář?

Směna je minoritní záležitostí. Taková objednávka v podstatě nikdy nepřichází. Je opravdu obrovskou náhodou, že by se objevil někdo, kdo by měl byt, který chcete vy, a zároveň měl zájem o ten váš. Ale samozřejmě se to stát může. I v tomto případě realitní kancelář může směnu zajistit.

Václav Votruba

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *