Rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty. To nabídne o víkendu Hradozámecká noc

Přesně osmdesát šest památek po celém Česku otevře v noci z 26. na 27. srpna své brány. Na návštěvníky čekají kromě neopakovatelné noční atmosféry rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další pestrý program. Centrem již osmého ročníku populární Hradozámecké noci bude tentokrát renesanční zámek v Náměšti nad Oslavou, kde nebude chybět ani závěrečný ohňostroj.

 „Během Hradozámecké noci může návštěvník spatřit a zažít památku doslova v jiném světle, kdy noční atmosféra dodává známým místům neopakovatelné kouzlo. V tomto je tradiční Hradozámecká noc skutečně jedinečná,“ vysvětluje generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Hostitelem hlavního programu bude letos zámek v Náměšti nad Oslavou. Ten přebírá symbolickou štafetu od ikonického Karlštejna, který byl loni centrem Lucemburského roku připomínajícího tento významný šlechtický rod a 700. výročí narození císaře a krále Karla IV.

„Žerotínský zámek v Náměšti nad Oslavou pro nás byl jasnou volbou. Náměšťská Hradozámecká noc je totiž jedním z vrcholů letošního Roku renesanční šlechty, ve kterém se snažíme veřejnosti připomenout a přiblížit významné šlechtické rody období renesance. V létě jsme otevřeli novou interaktivní expozici na zámku v Bučovicích a na několik atraktivních výstav se mohou návštěvníci těšit i na podzim,“ zve k návštěvě generální ředitelka NPÚ.

V duchu renesance se proto ponese program celé noci v Náměšti nad Oslavou. Zcela výjimečně bude zpřístupněna i panská oratoř zámecké kaple, kde si budou návštěvnici moci prohlédnout originál šestidílné Bible kralické z let 1579–1593, která je součástí knihovního fondu náměšťského zámku. Na své si ale přijdou i milovníci renesanční hudby a noc vyvrcholí závěrečným ohňostrojem.

Stejně jako v minulých letech se k Hradozámecké noci kromě památkových objektů spravovaných Národním památkovým ústavem i letos připojuje řada památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi – mezi nimi například zámek Dobříš, hrady Roštejn, Český Šternberk, Kost, Valdštejnský palác a Valdštejnská zahrada v Praze, Národní hřebčín Kladruby nad Labem a další. Vůbec poprvé se k akci letos připojí tvrz Vyšehořovice, zámek Vranov nad Dyjí a Janův hrad.

Na některých památkách si návštěvníci budou moci užít gurmánské prohlídky – v Litomyšli, Nových Hradech, Hluboké nad Vltavou, Velkém Březně či na zámku v Nelahozevsi. Program zaměřený na děti nabídne Chvalský zámek, zámky Dobříš, Loučeň, Zruč nad Sázavou, Benešov nad Ploučnicí, Kunětická hora a zámek Náměšť na Hané. Na zámku v Kuníně si pak děti vyzkouší roli průvodců. Naopak bez průvodce bude možné projít zámky Slatiňany, Hořovice, Červená Lhota, Dačice, Kratochvíle a Hrádek u Nechanic. Zájemci o kláštery jistě ocení noční návštěvu Broumova, Sázavy nebo Zlaté Koruny a zkrátka nepřijdou ani příznivci vily Stiassni, Jurkovičovy vily a vily Löw-Beer v Brně.

Památky zapojené do Hradozámecké noci 2017

56 památkových objektů ve správě NPÚ: Bečov nad Teplou, Benešov nad Ploučnicí, Bouzov, Březnice, Bučovice, Červená Lhota, Dačice, Duchcov, Frýdlant, Grabštejn, Házmburk, Hluboká nad Vltavou, Horšovský Týn, Hořovice, Hradec nad Moravicí, Hrádek u Nechanic, Hrubý Rohozec, Janův hrad, Jezeří, Karlštejn, Konopiště, Krásný Dvůr, Kratochvíle, Křivoklát, Kunětická hora, Kynžvart, Landštejn, Libochovice, Litomyšl, Lysice, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Náměšť nad Oslavou, Nové Hrady, Ploskovice, Rájec nad Svitavou, Ratibořice, Rožmberk, Sázava, Slatiňany, Stekník, vila Stiassni, Šternberk, Švihov, Telč, Točník, Trosky, Valtice, Velké Březno, Velké Losiny, Vranov nad Dyjí, Zákupy, Zlatá Koruna, Žleby, kostel sv. Víta v Zahrádce, Zahrady pod Pražským hradem.

30 partnerských památek: zámek Náměšť na Hané, Tachovský zámek, Klášter Broumov, Zámeček Slovanka (Hergetův zámeček), Vila Löw-Beer v Brně, hrad Potštejn, zámek Humprecht, zámek Červený Hrádek, Jurkovičova vila, zámek Častolovice, hrad Český Šternberk, zámek Dobříš, hrad Roštejn, hrad Orlík nad Humpolcem, zámek Stránov, zámek Nelahozeves, zámek Radim u Kolína, Chvalský zámek, zámek Fryštát v Karviné, zámek Karlova Koruna, Tvrz Vyšehořovice, Novy zámek u Lanškrouna, hrad Kost, Valdštejnský palác a Valdštejnská zahrada v Praze, zámek Zruč nad Sázavou, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, zámek Choltice, zámek Kunín, zámek Loučeň, hrad Valdštejn.

Program Hradozámecké noci v Plzeňském kraji

Hrad a zámek Horšovský Týn

Hradozámecká noc na Horšovském Týně | od 18.30 do 23 hodin netradiční prohlídka, oživlé památky Připravili jsme si pro vás několik speciálních prohlídek: S kastelánem můžete absolvovat noční prohlídky s názvem Jak se co dělá. Tentokrát se spolu vypravíme po stopách hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi, první Japonky trvale žijící v Evropě, které je věnována jedna expozice na Hor- šovském Týně. Cestou se podíváme do hradní kaple, kde si řekneme něco o jejím restaurování. Přes půdy se dostaneme až na zámeckou terasu, kde prohlídku zakončíme. Těšit se můžete také na Zpětohledy – kostýmované hrané prohlídky, které vás letos zavedou do poloviny 16. století. Setkáte se s komořím Étiennem, který má nesnadný úkol – připravit oslavu 50. narozenin Jana mladšího Popela z Lobkovic a nachystat zásnuby s Eliškou z Rogendorfu. Otevřena bude i výstava kostýmů a rekvizit z fi lmových pohádek z 50. let v zámecké konírně; k vidění bude téměř 50 kostýmů z klasických českých pohádek. Vstupné: dospělí 160 a 150 Kč, snížené 120 a 100 Kč, rodinné 500 a 400 Kč Rezervace vstupenek je možná www.horsovsky-tyn.cz/cs/akce/22003-jak-se-co-dela-zamek -horsovsky-tyn, https://www.horsovsky-tyn.cz/cs/akce/22002-zpetohledy- 2017-na-zamku-v-horsovskem-tyne

Hrad Švihov

Hradozámecká noc s promítáním a divadlem na Švihově | od 19 do 22.30 hodin oživlé památky Na hradě Švihov se můžete těšit na oživené noční prohlídky i přednášku s promítáním dokumentárního fi lmu. Oživené noční prohlídky s názvem Ukradené dědictví aneb Kterak Rýzmberkové o hrad přišli vás přenesou do poloviny 16. století, kdy Rýzmberkové pomalu opouštějí své parádní sídlo i výsluní šlechtické slávy a boj o dědictví svádějí synové Půty Švihovského Jindřich a Václav. Přednášky ve Špýcharu budou spojené s promítáním dokumentárního fi lmu v rámci cyklu Hrad na hradě. Vstupné: dospělí 250 Kč, snížené 180 Kč https://www.hradsvihov.cz/cs/akce/19874-ozivene-nocni-prohlidky-hradu-svihov-ukradene-dedictvi

Tachovský zámek

Hradozámecká noc 2017 | od 18 do 24 hodin kostýmované prohlídky Prohlídky zámku v netradičním čase a s kostýmovanými průvodci budou tentokrát zaměřeny na návštěvu anglického krále u Windischgrätzů. Prohlídky v 18, 19, 20, 21 a 22 hodin (v případě velkého zájmu i ve 23 hod.) Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené (děti do 15 let, senioři, ZTP) 40 Kč Počet osob ve skupině je omezen. Rezervace vstupenek v pokladně zámku, e-mailem na info@tachovskyzamek.cz nebo telefonicky na 373 700 893. http://www.tachovsko.com/hradozamecka-noc.html

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *