Rybova vánoční mše zazní v Dobřanech po více než 30 letech. A v podání 60 zpěváků

Po třiceti letech v Dobřanech zazní Rybova vánoční mše. Poslední adventní neděle bude v  Dobřanech na jižním Plzeňsku patřit unikátnímu projektu, ve kterém je zapojeno na osm desítek lidí.

V  neděli se pár minut po 17. hodině rozezní kostelem sv. Mikuláše první tóny slavné České mše vánoční. Toto dílo českého hudebního skladatele přelomu klasicismu a romantismu, rodáka z  jižního Plzeňska Jakuba Jana Ryby se v  obdobném provedení ještě v  Dobřanech nepředstavilo.

„Mám velikou radost z toho, že zazní v kostele sv. Mikuláše nejznámější a nejoblíbenější Česká mše vánoční v plném obsazení,“ říká ředitel ZUŠ J. S. Bacha Dobřany Jan Vozár.

Přípravy začaly již na jaře roku 2018, kdy prvním, a nejdůležitějším, krokem bylo hledání dirigenta, který se nezalekl obrovské výzvy – propojit dobřanské sbory s profesionálními  umělci a nastudovat tuto vánoční klasiku. Stal se jím uznávaný dirigent Vít Aschenbrenner. Čtyřmi sólisty jsou Klára Vlahačová Kartáková (soprán), Lucie Bínová (alt), Jaromír Bína (tenor) a Jam Fraus (bas). Tyto pěvce bude doprovázet šestnáctičlenný orchestr a velký pěvecký sbor. V  prostorách kostela tak bude k  vidění a slyšení hudební těleso, které čítá téměř šedesát zpěváků. V  tomto krátkodobém uskupení našli své uplatnění žáci a učitelé ZUŠ J. S. Bacha Dobřany, členové Pěveckého Uskupení Dobřanských Učitelů, Dobřanské bábinky, členové Koininie Jana Křtitele i řada dalších milovníků hudby a zpěvu. Nejmladší účinkující je třináct a nejstarší se již věk přehoupl přes osmdesátku.

„Vstupné na koncert je dobrovolné a bude, stejně jako z  předešlých adventních koncertů, věnováno Nadačnímu fondu Přátelé dobřanských varhan. Tento nadační fond má za cíl nashromáždit nemalou částku na Bachovské varhany, které budou v  budoucnu, jako jediné svého druhu v Čechách, osazeny právě v  kostele sv. Mikuláše,“ doplňuje ředitelka Městského kulturního střediska Dobřany Jaroslava Umnerová. (tz)

Varhany v kostele sv. Mikuláše v Dobřanech

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *