Reality show ve Starém Plzenci: Místostarosta a zastupitel hubnou v přímém přenosu

Obezita je tichým zabijákem a patří k největším zdravotním problémům české společnosti. I lékaři plzeňské fakultní nemocnice proto oceňují dva staroplzenecké komunální politiky, kteří se nejen rozhodli zhubnout přebytečná kila, ale i se o postřehy z hubnoucího programu podělí s veřejností. I takto může vypadat osvěta.

Zhubnout se rozhodli místostarosta Starého Plzence Ing. Jan Kotora a zastupitel a vysokoškolský učitel Mgr. Petr Vrobel (na snímku z loňského prosince). První krok učinili začátkem loňského prosince, kdy stanuli před ordinací obezitologie II. interní kliniky FN Plzeň. Čekala je řada vyšetření. Hubnou pod dohledem lékařky MUDr. Petry Karnosové, Ph.D., a nutriční terapeutky Bc. Kateřiny Ploché, Dis.

Jak takový začátek hubnutí pod dohledem odborníka vypadá? V ordinaci každého z nich zvážili, změřili výšku, obvod pasu a krevní tlak. Lékařka se důsledně vyptávala na osobní anamnézu, tedy jestli se s něčím léčí, jaké užívají léky, jak spí, zda kouří a pijí alkohol. Součástí vyšetření byla i obezitologická anamnéza, tzn. jak se jejich hmotnost vyvíjela v průběhu života, zda byl nárůst hmotnosti spojen s nějakými konkrétními životními milníky, jako je svatba, rodičovství, omezení sportovních aktivit či třeba stop kouření, zda již v životě drželi nějaké typy diet a případně s jakým úspěchem. „Pro začátek hubnutí je důležité uvědomění si, s jakou mírou stresu se potýkají a jak jej zvládají,“ připomněla lékařkaV neposlední řadě se zajímala o každodenní fyzickou aktivitu a vztah k pohybu. Na řadu přicházely i stravovací zvyklosti – chtěla popsat jídelníček k získání alespoň rámcového přehledu o zastoupení jednotlivých živin a pitném režimu. Další podrobná konzultace o stravovacím režimu pak dále probíhala v režii nutriční terapeutky. Součástí lékařské návštěvy byl i odběr krve, ze kterého se získaly důležité informace o metabolickém stavu a výživě, tedy hladině krevního cukru, cholesterolu a krevních tuků, jaterní, ledvinné testy a hormony štítné žlázy i hodnot minerálů.

Lékařka upozorňuje, že striktní diety nejsou pro zhubnutí dlouhodobě udržitelné. „Tělo musí mít kvalitní zdroj živin, musíte zintenzivnit pohyb a kila by měla jít postupně dolů. Za jak dlouho se ale podaří dosáhnout optimální váhy, je velmi individuální, nelze říci, zda to bude za pár měsíců nebo delší dobu, je však stěžejní pacientův aktivní přístup.“ V případě, že nezabere cvičení a úprava jídelníčku, může lékařka jako berličku klientovi předepsat léky, které podporují hubnutí, protože snižují chuť k jídlu. Operační řešení obezity, tzv. bariatrie, je až poslední možnost poté, co selžou všechny ostatní metody.

Jan Kotora a Petr Vrobel na začátku své hubnoucí cesty, zdroj foto: Fakultní nemocnice Plzeň

Jan Kotora a Petr Vrobel na začátku své hubnoucí cesty, zdroj foto: Fakultní nemocnice Plzeň

„Snažíme se to naše pacienty naučit tak, aby se časem obešli bez nás, tzn. rozuměli, jak jejich tělo funguje při hladovění, naopak pociťovali rozdíly v množství energie při kvalitním stravování a v neposlední řadě, aby rozuměli tomu, co si v obchodech kupují,“ zdůrazňuje lékařka.

V ordinaci nutriční terapeutky se klientovi na zápěstí a kotníky připojil speciální analyzátor ke stanovení složení látek v těle. Za pár minut má nutriční terapeutka k dispozici podrobné složení látek v těle – vody, svalstva a tělesného tuku, včetně viscerálního, který obaluje vnitřní orgány a je pro zdraví člověka nebezpečný. Nutriční terapeutka na základě těchto hodnot připravila doporučení, jak se má klient stravovat.

„Ze čtvrtiny je třeba každý den sníst bílkoviny, tedy libové maso, ryby, vejce a podobně, jednu čtvrtinu musí tvořit příloha, tedy rýže, pečivo, ideálně celozrnné. Důležité je ji nevynechávat, lidé to obvykle dělají, ale není to dobře. Polovinu talíře má zaplňovat zelenina v jakékoli podobě, ať syrová, kvašená, sterilovaná nebo dušená či pečená,“ vysvětluje nutriční terapeutka s tím, že pokud člověk nedodává živiny ve správném poměru, může být i 140 kilogramový člověk podvyživený. Důležité je podle ní vyhnout se smaženým jídlům, ale také ochuceným jogurtům a slazeným nápojům. „Pitný režim je však třeba důsledně dodržovat, stačí voda a neslazené čaje, tělo potřebuje ke správnému fungování dostatek tekutin,“ připomíná nutriční terapeutka. “Němeli bychom zapomínat sníst alespoň jeden kus ovoce denně a jídlo si pokud možno připravoval doma.”

Oba muži jsou přesvědčeni, že se jim zhubnout podaří. V současné době se jim daří a kila jdou pomalu dolů.

zdroj: Fakultní nemocnice Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *