Prvním letošním přírůstkem v plzeňské zoo je kozlík původem ze Sicílie

Dnes ráno přivítal chovatele na statku Lüftnerka v plzeňské zoo nový přírůstek, a to sameček plemene kozy domácí – koza girgentánská (původem ze Sicílie). Narodil se v noci z 1. na 2. ledna a ještě nemá jméno. V Plzni plemeno chovají už přes dvacet let. Jehňata a kůzlata ze statku nebo obyvatelé terárií bývají tradičně prvními přírůstky v novém roce.

Girgentánská koza je odolné plemeno, které je převážně chováno pro produkci mléka, ale také masa. Jedna koza vyprodukuje ročně okolo 400 litrů mléka. Špičková zvířata mohou docílit skoro ještě dvojnásobnou produkci mléka.

Toto staré plemeno je domovem na Sicílii. “Okolo jejího původu existuje mnoho různých spekulací. Její původ je spjat s asijskou divokou kozou šrouborohou, která se nazývá také markhor a které je podobná,” uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba. “Svému jménu koza vděčí místu odkud pochází, tj. provincii Agrigento,” dodal.

Girgentánská koza dostala v sedmdesátých letech přinejmenším konkurenci v plemenech s vysokou produkcí mléka získaných křížením. Proto stálo na počátku devadesátých let před vyhubením. Díky svému neobvyklému vzhledu si ale naštěstí našla přátele v zoologických zahradách. Nadace SAVE, evropská zastřešující organizace pro udržení chovu starých chovných plemen a druhů kulturních rostlin, sídlící ve Švýcarsku, se rozhodla koordinovat chov posledních 200 kusů, které zůstaly farmářům na Sicílii. Německo má podíl na tomto velkém projektu záchrany italského vymírajícího plemene.

Zdroj: Zoo Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *