Půlnoční mše v plzeňské diecézi nebudou. Biskup je zrušil dnes od 19 hodin do zítřejších sedmi ráno

Půlnoční mše v Plzeňském a Karlovarském kraji letos nebudou. Biskup Tomáš Holub je v celé diecézi kvůli zhoršující se epidemické situaci zrušil. Kostely v jednotlivých farnostech budou alespoň na pár hodin otevřené, aby se do nich mohli věřící přijít pomodlit nebo podívat na jesličky.

Rozhodování to nebylo jednoduché. Biskup o různých variantách, které připadaly v úvahu, komunikoval s vikáři a faráři od začátku adventu. Nakonec padl verdikt, že štědrovečerní bohoslužby se konat nebudou. Omezení platí od 19 hodin do sedmi hodin následujícího dne. „V našich misijních podmínkách je toto nejmenší zlo,“ uvedl.

Zájem právě o půlnoční mše je totiž velký a protiepidemická opatření dovolují pouze omezený počet účastníků. „Neumím si představit, kdo by stál u dveří a kontrolovat příchozí, jestli ještě můžou jít do kostela, nebo už ne. Myslím, že by to vedlo k obrovskému napětí a špatné atmosféře,“ doplnil.
Kostely však budou večer na několik hodin otevřené, uvnitř zazní varhanní nebo reprodukovaná vánoční hudba. Konkrétní časy zveřejní na svých webových stránkách jednotlivé farnosti. „Chceme, aby lidé měli možnost navštívit jesličky, pomodlit se, eventuálně si vzít domů betlémské světlo,“ řekl Holub. Ostatní bohoslužby na Štědrý den do 19 hodin a během svátků se uskuteční, ale podle aktuálních restrikcí.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *