Ptačí stezku na Božkovském ostrově si lidé oblíbili. Je útočištěm i pro drobné savce či ještěrky

Ve sportovním a relaxačním areálu na Božkovském ostrově se loni podařilo rozšířit ´ptačí stezku,´ kterou druhý plzeňský  obvod vybudoval v roce 2020 na základě iniciace místního amatérského ornitologa Ing. Jana Hraběte. Cílem stezky je především podpořit a zvýšit biodiverzitu ptactva ve slovanském obvodě a šířit veřejnosti osvětu nejen o životě ptáků.

Božkovský ostrov je významným krajinným prvkem. Zaměření na ptactvo zde není náhoda – v oblasti žije kromě běžných druhů, jako jsou například kos, sýkora, brhlík, strakapoud nebo žluna a šoupálek, i velké množství ptactva, které doprovází vodní tok– ledňáček, oblíbený skorec či drobný střízlík. Pro podporu ptactva zde byly umístěny ptačí budky a krmítka, které jsou pravidelně čištěny a je zde monitorováno hnízdění a kontrolována jejich obsazenost. Naučné tabule s obrázky ptáků, včetně vydařených kreseb dětí ze základní školy v Božkově, byly umístěny ke krmítkům tak, aby si návštěvníci a milovníci ptactva mohli ptáky žijící v této lokalitě určit a něco víc se o nich dozvědět. Stezka byla doplněna infopanelem zobrazujícím chování ptáků v zimě, vzpomínkovou tabulí a pomníkem významnému plzeňskému ornitologovi Standovi Benedovi.

„Musím přiznat, že mě velmi těší, že uplynulý rok ukázal, že lidé si tuto lokalitu oblíbili. V zimě ptáčkům zavěšují na stromy a keře lojové koule, od jara při svých procházkách na ostrově sledují čilý ruch kolem vyvěšených budek,“ doplnila místostarostka Eva Trůková.

Kromě ptactva je na Božkovském ostrově také možné pozorovat veverky, které se již v zimě naučily z krmítka krásně vybírat semínka, či prozkoumat broukoviště, které je útočištěm nejen pro hmyz, ale i drobné savce či ještěrky.

„Prostor Božkovského ostrova, potažmo ‘ptačí stezka‘, jsou cílem nejen rodin v jejich volném čase, ale také dětských skupin v rámci jejich vzdělávání. V rámci letního příměstského tábora, který organizuje náš městský obvod, byl pro účastníky připraven celodenní program zaměřený na rozdělení ptáků a jejich potřebu zázemí, zakončený závěrečným kvízem formou hry,“ sdělil starosta Lumír Aschenbrenner.

Zdroj: ÚMO Plzeň 2

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *