Kam zdarma do muzea? Za kulturou bez koruny v kapse podle Kudy z nudy – díl I.

Počasí je vrtkavé, a tak je ideální čas na návštěvu muzea, galerie i dalších památek. A každého z nás potěší, když ušetří nějakou tu korunu. Kudy z nudy radí, kam zajít do muzea a nezaplatit přitom vůbec nic (anebo pouze symbolické vstupné). Ze široké nabídky si určitě vybere každý, avšak vybírejte pečlivě – některá místa otevírají zdarma pouze v určité dny.

Kdy a kam se vydat zdarma v Praze?
Historické prostory Valdštejnského paláce, sídla Senátu České republiky, jsou pro zájemce zdarma přístupné od dubna do října každý víkend od 10:00 do 17:00 hodin, od června do září o hodinu déle. Od listopadu do března je pro veřejnost otevřeno jen první sobotu v měsíci, v čase od 10 do 16 hodin. Valdštejnská zahrada je do 1. dubna 2024 uzavřena, znovu se návštěvníkům otevře od 2. dubna do 31. října. Otevřená bude od pondělí do pátku 7:00 až 19:00, o víkendech a státních svátcích mezi 9:00 a 19:00 a v rámci dnů otevřených dveří od 8:00 do 19:00 hodin.

Nejen do Senátu, ale i do Poslanecké sněmovny, se můžete podívat během státních svátků 8. května a 28. října 2024, kdy se tu koná tradiční Den otevřených dveří. Krásnou procházku nabízejí také Zahrady Černínského paláce, které budou letos otevřeny od 4. května do 27. října. Po celý rok je zdarma otevřená i Botanická zahrada UK na Karlově (platí se pouze za vstup do skleníku).

Národní galerii mohou zájemci zdarma obdivovat v letošním roce ve čtvrtek 18. května v rámci Den muzeí a galerií a tradičně bude zdarma otevřeno také 28. října (Den vzniku Československa) a 17. listopadu (Den boje za svobodu a demokracii).

Celoroční vstup zdarma bez nabízí Armádní muzeum na Žižkově (Památník národního osvobození). Nová moderní expozice je rozčleněna do tří velkých celků – první zachycuje období první světové války 1914 – 1918, druhá je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám a třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa.

K návštěvě zdarma zve taktéž Letecké muzeum v Praze-Kbelích (od 4. května do 27. října 2024) nebo Muzeum Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné. Velice zajímavé expozice nabízí i ČNB s názvem “Lidé a peníze” a “Za měnou”. Vstup je volný po celý rok, avšak vzhledem k mimořádnému zájmu o expozici doporučujeme rezervovat místa předem.

Národní technické muzeum potěší návštěvníky výhodným vstupným za 80 korun ve významné dny. Tím nejbližším je Mezinárodní den muzeí a galerií 18. května, Výročí založení Národního technického muzea v roce 1908 připadající na 5. července, Výročí prvního otevření expozic na Den české státnosti 28. září, Vznik Československé republiky 28. října, Den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu a výročí úmrtí Václava Havla 18. prosince 2024.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz, ilustrační foto atlasceska.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *